Tampereen yliopistollisen sairaalan tutkimuksen mukaan sähköpotkulaudalla syntyi kahden vuoden aikana satoja vammoja, joista osa oli pään ja kasvojen alueen vaikeita murtumia.
Tampereen yliopistollisen sairaalan eli Taysin tuoreessa tutkimuksessa selvitettiin Taysin ensiavussa hoidettuja sähköpotkulautavammoja. Tulos paljastaa, että sadastatuhannesta ajelukerrasta 18 johtaa ensiapua vaativaan loukkaantumiseen.
Lue myös: Nyt loppuu se urpoilu: Sähköpotkulaudalla ei saa ajaa jalkakäytävällä – jos sääntöjen noudattaminen pelottaa, niin sitten kannattaa kävellä
Tutkimuksessa olivat mukana potilaat, jotka olivat loukkaantuneet sähköpotkulaudalla ajaessaan huhtikuun 2019 ja huhtikuun 2021 välillä. Laudat tulivat tarjolle vuonna 2019.
− Laadukas tutkimustieto on tärkeää uusien terveydenhuollon ilmiöiden taustoittamisessa, päätutkija, dosentti Aleksi Reito Taysista sanoo.
Sähköpotkulautavammoista on julkaistu maailmalla runsaasti tutkimuksia ja yleisimmät vammatyypit on kuvattu melko hyvin. Vuonna 2019 uutisoitiin, että loukkaantuneita sähköpotkulautailijoita tuli Helsingissä päivystykseen jo joka päivä.