Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tätä temppua ei ole aiemmin nähty – suomalaislaskijan käsittämätön hyppy laittaa pään pyörälle

0:13Ennennäkemätön temppu! Freestylelaskija Kuura Koivisto onnistui hypyssä, jota ei ole aiemmin tehtyKatso videolta Kuura Koiviston komea temppu!/All Over Press
Julkaistu 10.03.2021 19:07
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Suomalainen freestylelaskija Kuura Koivisto onnistui ennennäkemättömässä tempussa Spring Battle 2021 -kilpailussa.

20-vuotias Koivisto tempaisi videokilpailuna järjestetyn spin to win -sarjan päätöspäivänä ennennäkemättömän switch double cork 2 160 -tempun, joka siivitti hänet kisan voittoon.

Uskomattoman hienon voitosta tekee se, ettei kukaan laskija ole onnistunut voiton taanneessa tempussa aiemmin.

– Kukaan ei ole pyörinyt niin paljoa. En ainakaan ole nähnyt, ja kaikki ovat minulle sanoneet, ettei kukaan ole tehnyt sitä ennen. Luotetaan nyt siihen. Kukaan ei ole pyörinyt 2 160 astetta, Koivisto kertoo MTV Urheilulle.

Ennennäkemättömällä pyörimisasteella on myös oma nimityksensä.

– Sitä kutsutaan future spinniksi. Se meinaa, että pyöritään enemmän asteita kuin missä vuodessa eletään. Kukaan ei ole niin sanotusti mennyt tulevaisuuteen. Se teki siitä vähän spesiaalimman, Koivisto jatkaa.

Koivisto on aiemmin tehnyt vastaavanlaisia temppuja pykälää pienemmällä pyörimisasteella. Hyvien olosuhteiden myötä Koivisto kuitenkin päätti kokeilla temppua ensimmäisen kertaa 2 160 asteella hyvällä menestyksellä.

– Se meni ihan ensimmäisellä yrityksellä nappiin. Se oli viimeinen päivä, kun kuvattiin sitä spin to win kisaa varten. Videot piti palauttaa sinä päivänä ennen viittä. Tein sen ekalla ja pistin heti laskun jälkeen videon nettiin, että kerkeää mukaan siihen kisaan.

Päätös tempun yrittämisestä syntyi viime hetkellä. Koiviston joukkuetoveri Aleksi Patja taltioi komean tempun videolle.

– En kelannut sitä sen enempää. Tuli vain hississä mieleen, että pitäisikö koettaa. Kaveri sanoi, että voi mennä kummulle kuvaamaan, niin ei siinä auttanut muu kuin tehdä se temppu.

MM-kisoihin isoin odotuksin

Koivisto valmistautuu parhaillaan Yhdysvalloissa tällä viikolla käynnistyviin MM-kisoihin. Koivisto lähtee kisoihin tavoittelemaan menestystä ja hihasta löytyy jo valmiiksi näyttäviä temppuja.

– On oikeasti isot tavoitteet. Pari valttikorttia on varsinkin tuonne Big airiin, jos treenit menevät niin hyvin kuin odotan. Kyllä tähtään ihan huipulle. Toivottavasti kaikki menee hyvin, Koivisto ennakoi.

Nähdäänkö MM-kisanäyttämölläkin komea switch double cork 2 160? Koivisto haluaa pitää temppukavalkadinsa vielä mysteerinä.

– Saa nähdä. Riippuu vähän fiiliksestä. Minusta tuntuu, että koitan vähän tyylikkäämpää temppua. Omasta mielestä on hienompiakin temppuja, joita pystyn tekemään. Se on kuitenkin yksi mahdollisuus. Minulla on mielessä vähän muita valttikortteja, Koivisto sanoo.

Katso Kuura Koiviston komea temppu pääkuvan videolta.

Lisää aiheesta:

Rukan suomalaistoivosta ikävä tieto – "Ei tunnu millään hellittävän"Historiallisen tempun jysäyttänyt suomalaissensaatio nauttii ykkösluokan resursseista – "Paras joukkue maailmassa"Kuvaan olympiavoittajan kanssa – Suomipop-tähti loksautti leuat avauskisassaan: "Miten sinä noin pystyit vetämään?"Suomipop-juontajan lähetys lähti laukalle – pian rytisi Latviassa: "Jotain varmaan vinksallaan"Helsinkiläisveljesten uhkarohkeasta laskuvideosta tuli käsittämätön hitti – laskijalta varoituksen sana: "Jos yksi mokaa, niin kaikki ovat pulassa"Traagisesti kuollut Antti Pendikainen halusi tehdä mahdottomasta mahdollista – läheinen ystävä hämmästelee hurjinta temppua: "Miten tuollaista pystyy ihminen tekemään"
FreestyleHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Freestyle
  • 24.9.14:47
    Hiihtolajit

    Mitä ihmettä? Ruotsin hiihtotähti kisaa olympialaisissa Suomen väreissä

  • 18.8.13:53
    Hiihtolajit

    Hiihtotähti "kauheassa onnettomuudessa" – kiidätettiin sairaalaan

  • 29.3.22:33
    Urheilu

    Mahti-ilta: Elias Syrjä ja Anni Kärävä taituroivat MM-mitaleille

  • 26.3.18:22
    Hiihtolajit

    Anni Kärävä räväytti MM-finaaliin

  • 17.3.10:19
    Urheilu

    Raju takaisku Suomen MM-joukkueelle – "Hankalaa niellä"