Olympiaunelmasta puhunut Suomipopin tähtijuontaja Janne Saarinen säväytti heti ensimmäisessä virallisessa ohjaskelkkailukilpailussaan Norjan Lillehammerissa.
27-vuotiaan Saarisen tammikuussa juontama Suomipopin lähetys otti kierroksia, kun hän alkoi pohtia, missä lajissa voisi olla mahdollisuuksia olympialaisiin. Saarinen puntaroi kelkkailua, ja pian mentiin lujaa. Saarinen ilmoitti puhelun Suomen kelkkailuliiton puheenjohtajalta ja valmentajalta Jani Tilvikseltä saatuaan tähtäävänsä olympialaisiin ensimmäisenä suomalaisena kelkkailijana ja suuntasi pikaisesti ensimmäisiin kelkkailuharjoituksiinsa Latvian Siguldaan Suomen kelkkailumaajoukkueen mukana.
LUE MYÖS: Suomipop-juontajan lähetys lähti laukalle – pian rytisi Latviassa: "Jotain varmaan vinksallaan"
Saarinen onnistui jo helmikuun lopussa Suomen maajoukkuekarsinnassa ja selvitti paikkansa tänä viikonloppuna Norjan Lillehammerissa käytyyn Nordic Cupiin, jossa oli Norjan, Ruotsin, Tanskan ja Suomen lisäksi saksalaiskilpailijoita, mukaan lukien ohjaskelkkailun kolminkertainen olympiavoittaja ja 14-kertainen maailmanmestari Felix Loch.
Pidemmän olympiamatkan ohella kilpailuohjelmassa oli myös lyhyempi sprinttimatka, johon Saarinen osallistui ja sijoittui kaksi kisalaskua tehtyään neljänneksi, pykälän Manu Orpanan taakse. Osallistujajoukko matkalla ei ollut suuri, ja ohjaskelkkailijoita oli Lillehammerissa ylipäätään kisaamassa lajimuodon kaikki luokat mukaan laskien 21.
Saarista hymyilyttää, että hän sai ehjän päivän ja onnistui laskuissaan.
– En olisi ajatellut, että menee näin hyvin, kun olin saanut kymmenkunta laskua alle ennen tätä viikkoa. Lyhyen matkan kisa näköjään sopi minulle hyvin, mies kertoo puhelimitse.



