Tässäkö seuraava piikkimatto? Ruotsin lahjahitti suosittu myös Suomessa
Terveysbuumi valtaa yhä enemmän jalansijaa suomalaiskodeissa. Ruotsin kaupan tutkimusinstituutti ennustaa tulevan joulun hittilahjaksi mehupuristinta, jota kysytään entistä enemmän myös Suomessa.
Moni muistaa muutaman vuoden takaisen terveyshitin piikkimaton, joka nousi nopeasti joululahjalistojen ykköstoiveeksi muun muassa uutuustekniikan ohi. Tänä vuonna terveelliset elämäntavat ovat jälleen suosiossa, ainakin mikäli hittilahjalistoja on uskominen.
Ruotsin kaupan tutkimusinstituutti ennustaa vuoden hittilahjaksi mehupuristinta, jonka avulla voi puristaa hedelmistä, juureksista ja vihanneksista tuoretta ja terveellistä mehua ilman ylimääräistä sokeria tai lisäaineita.
Sama trendi on havaittavissa myös Suomessa.
– Mehuprässien kysyntä on selkeästi kasvussa, kertoo Stockmannin Helsingin keskustan myyntipäällikkö Tiina Tallnäs.
Myös Gigantissa on huomattu kasvava kiinnostus.
– Kuten kaikki terveyteen ja hyvinvointiin liittyvät laitteet, tuoremehupuristimet ovat nostaneet suosiotaan viimeisen parin vuoden aikana selvästi, kertoo Gigantin markkinointikoordinaattori Niko Nuttunen.
Lue lisää:
(MTV- LIFESTYLE)
Uusimmat
-
06:27
Puukotettu Salman Rushdie päässyt pois hengityskoneesta – pystyy puhumaan
-
06:17
Miro, 25, lähtee auttamaan ukrainalaisia alueelle, jonne Venäjän tykkituli voi osua milloin tahansa: "Jännittää ja hermostuttaa"
-
06:03
Venäjä aloittanut kaasun lisätoimitukset Unkariin
-
05:50
Yli 50 ihmistä kuollut tulvissa Sudanissa
-
05:33
Kuumuus vain jatkuu: Hellettä luvassa moneksi päiväksi!
-
05:27
Suuret tuloerot voivat vieraannuttaa ystäviä toisistaan
-
05:16
Bussiampuminen Jerusalemissa: Useita haavoittunut
-
04:57
Ranskan presidentti Emmanuel Macron hyväksynyt Ruotsin ja Suomen Nato-jäsenyyden
-
04:42
Opiskelija-aterioiden enimmäishinta nousee: "Ruoan hinnan nousu uhkaa opiskelijaravintoloiden olemassaoloa"
-
23:53
Kaksi uimaan lähtenyttä nuorta pelastettiin veden varasta Kymijoesta – voimat loppuivat kesken uimisen
-
23:24
Ihmissalakuljettaja kolaroi pakettiautonsa paetessaan poliiseja Itävallassa – kolme kuoli, auton kyydissä myös lapsia
-
23:11
Kartellien välinen vankilatappelu aiheutti mellakan Meksikossa – 11 kuoli, joista suurin osa siviilejä
-
22:36
Helleputki jatkuu – ensi viikon sää normaalia lämpimämpi, mutta myös ukkoskuuroja voi olla luvassa
-
22:34
17-vuotias komeetta pamautti uuden ME:n – lähetti kumipukuennätyksen historiaan
-
22:29
Unkari lisää Venäjältä tulevia kaasutoimituksia
-
22:23
New York Times: Ainakin yksi Trumpin asianajajista allekirjoitti valheellisen lausunnon
-
21:55
Manchester United pommitettiin liigajumboksi Cristiano Ronaldon paluusta huolimatta – alkukausi täysi farssi
-
21:50
MTV Flow'n pyörteissä! Katso Sigridin, Yeboyahin, Gettomasan ja muiden tähtiartistien haastattelut
-
21:35
Katso videolta Patrik Laineen huikea suoritus – tällä kertaa täysin toisessa lajissa: "Moido!"
-
21:29
Niinistö ja Haavisto esittäneet suruvalittelunsa Montenegron joukkoampumisen johdosta
-
Lataa lisää