Tässä on uusi superkahvi: Oleelliset vaikutukset suoliston terveyteen!
Elintarviketieteilijöiden luomalle superkahville ja -teelle on jo haettu patenttia.
Singaporen kansallisen yliopiston elintarviketieteilijät ovat kehitelleet uuden probioottipitoisen kahvin sekä teen. Juomien tarkoituksena on tukea suoliston terveyttä. Tutkijoiden mukaan juomissa on jopa miljardi yksikköä eläviä probiootteja, mutta niitä voi silti säilyttää huoneenlämmössä peräti 14 viikon ajan ilman, että teho heikkenee. Myös juomien makua kuvataan herkulliseksi.
Probiootit ovat eläviä mikrobeja, jotka edistävät terveyttä ja hyvinvointia. Probiootit muodostavat suojan ulkoa tulleita haitallisia mikrobeja vastaan etenkin vatsan ja suoliston limakalvoilla.
Ihmiset saavat probiootteja normaalisti ruokavaliossaan maitotuotteista, kuten jogurtista ja pitkään kypsyneistä juustoista. Uutuuskahvin ja -teen tarkoitus on tarjota vaihtoehto niille ihmisille, jotka noudattavat esimerkiksi vegaanista ruokavaliota tai eivät muuten pysty käyttämään maitotuotteita.
LUE MYÖS: Oletko juonut? Tässä ovat parhaat suodatinkahvit 2020 – Suomen ykkönen "maistuu arvokkaalta"
Kahvi ja tee valmistetaan fermentaatioprosessien avulla. Kahviin lisätään ravintoaineita ja probiootteja, jonka jälkeen sen annetaan fermentoitua 24 tuntia ennen siirtoa jääkaappiin. Kahvi nautitaan kylmänä ja sen joukkoon voidaan lisätä maitoa ja sokeria. Kahvin kofeiini- ja klorogeenihappopitoisuudet eivät kärsi prosessissa, jolloin kaikki juoman normaalit terveyshyödytkin säilyvät.
Tavoitteena saada kaupalliseen jakeluun
Kahvista on luotu useita eri variaatioita.
– Joissain probioottikahveissa on tasaisempi hapokkuus, toiset ovat pehmeitä, joissain on syvempi savuinen makumaailman ja osassa kahvinmaku säilyy hyvänä pitkänkin säilytyksen jälkeen, kahvin luonut tutkijat Alcine Chan sanoo lehdistötitedotteessa.
Myös probioottisen teen valmistusprosessi on samantapainen, mutta juoma vaatii muutaman päivän fermentoinnin. Kumpikaan juomista ei vielä ole kaupallisesti saatavilla, mutta singaporelaistutkijat ovat jo hakeneet resepteilleen patentteja. Lisäksi tutkijoiden tavoitteena on aloittaa yhteistyö suurien elintarvikeyritysten kanssa, jolloin juomat saataisiin helpommin markkinoille.
– Kahvi ja tee ovat kaksi suosituinta juomaa maailmassa, ja ne ovat molemmat kasvipohjaisia infuusioita. Ne toimivatkin täydellisenä välineenä probioottien välittämiseen kuluttajille. Useimmat kaupallisesti saatavat probioottiset kahvi- ja teejuomat ovat ei-fermentoituja, professori Liu Shao Quan muistuttaa.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet: NUS, Eatthis, Avainapteekit
Uusimmat
-
05:38
85-vuotias dalai-lama sai AstraZenecan koronarokotteen
-
05:31
Myanmar pyytää Intiaa palauttamaan turvaa hakeneita poliiseja – kieltäytyivät tottelemasta sotilasjuntan käskyjä
-
05:17
Ulkomailta kasveja tilaavaa harrastajaa voi odottaa paperisota: "Tulee varmaan jonkin verran virallisten teiden ohi"
-
04:53
Siperiassa Objokeen päässyt öljyä – mahdollisena syynä rikkoutunut vedenalainen putki
-
04:44
Sveitsissä äänestetään tänään burkakiellosta – asua käyttäviä asuu maassa vain kymmeniä
-
04:34
Nordean kortit ja tärkeät palvelut pois käytöstä sunnuntaina: "Varatkaa käteistä"
-
23:06
Loton 6 500 000 euron potti jäi nappaamatta: Ensi viikolla tarjolla 8 000 000 euroa
-
22:41
Norjan hiihtotähdeltä kohahduttava teko – selvisi vakavalla varoituksella
-
22:30
SM-liigailta pakettiin HIFK-tähden näyttävän tykityksen myötä – katso kierroksen kaikki maalit
-
22:25
7-vuotias poika loukkaantunut Leppävirralla: Ajoi moottorikelkalla päin puuta – "Ei ollut kyse kävelyvauhdista"
-
22:22
Wilma Murto EM-finaalin kuudes – pelasi upporikasta ja rutiköyhää
-
22:17
Humalainen päähänpisto toi sakot kolmekymppiselle miehelle – ryömi aidan ali laivastotukikohtaan, koska halusi oikoreitin kotiinsa
-
22:00
Mikko Töyssyn taannoinen tietovisakokemus ei mennyt lainkaan putkeen – nyt näyttelijä pyrkii puhdistamaan maineensa
-
21:55
Demokraatti: Vihreät ja RKP siirtämässä puoluekokouksensa kuntavaalien tieltä
-
21:45
Mikko Töyssy jätti hyvästit sketsihahmokisalle jo toistamiseen kuluneella kaudella: "Moraalisesti ihan oikein"
-
21:36
Iivo Niskaselta olosuhdetoive MM-kuninkuusmatkalle: "Se olisi minulle suosiollinen"
-
21:34
TPS tylytti urakalla, SaiPa-vahdilla painajaismainen peli – "En sano, mistä meidän esitys oli"
-
21:33
Folke Rundqvist esitteli huvittavan tunnistettavan ruotsalaisannoksen Sikke Sumarille: "Varoituksen sana, siinä on aika paljon potkuria"
-
21:20
Kärppä-ikoni Mika Pyörälälle jatkosopimus, seuraennätys ja haamumaali
-
21:17
Mette Mannonen: Lunta tulee huomennakin monin paikoin – "Ensi viikko selvästi tavanomaista kylmempi"
-
Lataa lisää