Yli neljän vuosikymmenen kokemus kitaroista on tehnyt Kari Niemisestä niin kovan ammattilaisen, että moni maailmantähti luottaa suomalaisen kitaroihin.
The Rolling Stonesin Keith Richards ja Ronnie Wood, The Who-yhtyeen Pete Townshend ja ZZ Topin Billy Gibbons. Nämä kaikki maailmantähdet soittavat Kari Niemisen tekemillä kitaroilla. Itse kitarantekijä on megaluokan asiakkaistaan ylpeä, mutta ei kuitenkaan paukuttele henkseleitään kontakteillaan.
– Keith Richardsille olen tehnyt kolme custom-kitaraa, jotka ovat kymmenkielisiä akustisia kitaroita. Ronnie Woodille olen tehnyt yhdeksän kitaraa, osa on sähkökitaroita, osa akustisia ja osa baritonikitaroita. Kummatkin käyttävät niitä kitaroita paljon, Nieminen kertoo.
Versoul-merkin alla kitaroitaan tekevä Nieminen on tavannut myös henkilökohtaisesti asiakkaitaan. The Rolling Stones -ikoni Ronnie Woodin hän tapasi vuonna 2007, kun yhtye vieraili Suomessa.
– Onhan se hienoa. Tapasin Ronnien silloin ja mittasin kitarat. Ne ovat kymmenkielisiä ja hyvin erikoisia. Kitarat tehtiin hyvin tarkkaan hänen mieltymystensä mukaisesti. Hän on erittäin tarkka siitä äänestä ja ergonomiasta.
The Rolling Stones -legendojen lisäksi miehen soittimia käyttävät myös The Who-kitaristi Pete Townshend ja ZZ Topista tuttu Billy Gibbons. Townshendilta löytyy Niemisen kitaroita kaksin kappalein, kun taas Gibbonsilla soittimia löytyy viisi kappaletta.
– Jokainen asiakkaani on käyttänyt soittimiaan joko studioissa tai jopa kiertueilla. He ovat kaikki hyvin tarkkoja siitä, miten kitaroiden pitää toimia äänellisesti. Ollaan tosi kovassa seurassa, Nieminen tunnustaa.

