Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä ei ole sitten aprillipila: Ajokortin ulkonäkö muuttuu huhtikuun alussa – tältä uusi kortti näyttää

2:45Ajokortti tulee pian kännykkään – näin sitä käytetäänAjokortti tulee pian kännykkään – näin sitä käytetään.
Julkaistu 20.03.2019 12:09

Ville Järveläinen

Uusien ajokorttien ulkoasu muuttuu huhtikuun alussa. Kortin koko ja pääväri pysyvät ennallaan, mutta se on Traficomin mukaan entistä turvallisempi. Muutoksella ei ole vaikutusta ajokortin hankkimiseen, käyttöön tai nykyisten ajokorttien voimassaoloaikoihin.

Ajokortin ulkoasua muutetaan tietyin määräajoin.

– Seuraamme muun muassa turvatekijöiden kehitystä ja otamme uusia käyttöön. Ajokortin käytön suhteen mikään ei kuitenkaan muutu ja se käy tuttuun tapaan esim. äänestyspaikoilla henkilöllisyyden osoittamisessa, kertoo kehityspäällikkö Pekka Hiltunen Traficomin tiedotteessa.

– Suomalainen ajokortti on yhteneväinen muiden EU-maiden korttien ja EU-ajokorttisäädösten kanssa, ja uutta korttia voi käyttää myös ulkomailla aivan samoin kuin nykyistäkin ajokorttia, jatkaa Hiltunen.

Vuosittain Suomessa myönnetään noin 330 000 ajokorttia. Kaikkiaan voimassa olevia ajokortteja on Suomessa noin 3,7 miljoonaa.

ajokortti 1.4.2019 alkaen (1)
Tältä näyttää uusi ajokortti.Traficom

Ulkoasumuutoksia myös muihin kortteihin

Samassa yhteydessä 1. huhtikuuta muuttuvat myös muiden Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin myöntämien korttien ulkoasut.

Muutoksia tulee ajokortin lisäksi muiden tieliikenteen korttien, esimerkiksi taksinkuljettajan ajoluvan ja digipiirturikorttien ulkoasuihin, kuten myös merenkulun pätevyyskirjojen sekä ilmailun ja rautatieliikenteen lupakirjojen ulkonäköön. Lisäksi kansainvälinen huviveneenkuljettajankirja muuttuu paperisesta muovikortiksi.

Kaikki vanhat korttimallit pysyvät edelleen voimassa.

Ajokortti tulee myös kännykkään

Traficomin Autoilija-sovellus ja sen sisältämä mobiiliajokortti on määrä ottaa käyttöön kesällä. Sovellus on vielä toistaiseksi vain pilottiryhmän testikäytössä.

Mobiiliajokorttia voi käyttää samalla tavalla ja samoissa paikoissa kuin muovikorttiakin. Sillä pystyy esimerkiksi osoittamaan ajo-oikeutensa, ikänsä tai henkilötietonsa erilaisissa asiointitilanteissa.

Lue myös: Ajokortti on pian kännykässäsi – tältä se näyttää ja näin se toimii!

Lähde: Traficom

Artikkelia muokattu 23.1.2020 klo 14: Suomessa myönnetään vuosittain 330 000 ajokorttia, ei 330 000 uutta ajokorttia.

Lisää aiheesta:

EU päätti ajokortista: Tämä kaikki muuttuuTältä uusi ajokortti näyttää: "Merkittävin uusi ominaisuus on..."Onko sinunkin ajokortissasi tämä kirjoitusvirhe?Nyt soudetaan ja huovataan: Traficom keskeyttänyt mobiiliajokortin kehittämisen – "Mitään aikataulua emme pysty antamaan"Jopa 40 000 suomalaista ehti hankkia tällaisen ajokortin – poistetaan käytöstä parin viikon päästäMobiiliajokortti tulossa autoilijoiden käyttöön alkuvuodesta – valiokunta näytti vihreää valoa uudistukselle
AjokorttiKotimaaAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Ajokortti
  • 27.10.11:35
    Liikenneturvallisuus

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa

  • 21.10.16:44
    EU

    EU päätti ajokortista: Tämä kaikki muuttuu

  • 5.9.16:27
    Liikenneonnettomuudet

    Auto vajosi louhokseen, kaksi nuorta kuoli – samana päivänä ajokortin saaneen 17-vuotiaan kuskin rikosepäilyt tarkentuivat

  • 22.8.11:51
    Liikenneturvallisuus

    Poliisi: Näin voisimme estää nuorten kuolemia liikenteessä

  • 4.7.12:13
    Liikenneonnettomuudet

    Laitilan 17-vuotias turmakuski sai ajokortin vain tunteja aiemmin – kaksi nuorta kuoli