Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Taksimies Teijo joutui väistelemään huumekuskia – häntä on yritetty myös puukottaa ja ampua: "Ei voi lähteä sillä ajatuksella, että pelottaa"

All Over Press
Julkaistu 21.05.2018 15:31
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Helsingissä taksia ajavan Teijo Helminen on joutunut monenlaisen väkivallan kohteeksi. Viime viikonloppuna huumekuski yritti ajaa häntä päin.

Video yllä: MTV hyppäsi taksin kyytiin, miten alalla menee? Video vuodelta 2016

Taksikuski Teijo Helmisen lauantaiyön vuoro päättyi karmeaan tilanteeseen. Itäväylällä ajaessaan hän havaitsi hopeanvärisen auton, joka kiiti suoraan Helmistä päin.

Salamannopeasti reagoinut Helminen onnistui tekemään väistöliikkeen.

Tilanteessa olisi kuitenkin voinut käydä todella huonosti.

– Minulla oli kaksi asiakasta, joille sanoin hyvissä ajoin, että nyt kannattaa pitää tosi kovaa kiinni – kohta saattaa rytistä, Helminen kertaa.

Poliisi otti pian kiinni vastaantulijoiden kaistalla ajelleen ja sekavasti käyttäytyneen miehen.

Vuonna 1989 syntynyt mies kertoi poliisille käyttäneensä huumaavia aineita.

"Koko touhu on muuttunut räikeämmäksi ja räikeämmäksi"

1970-luvulta saakka taksia ajaneen Helmisen silmiin kehitys näyttää huumekuskien osalta tällä hetkellä kehnolta.

Helsingin yössä saattaa hänen mukaansa tulla vastaan mistään piittaamattomia ja vahvasti päihtyneitä kaahareita.

– Risteyksissä näkyy autoja, jotka ajavat ilman valoja kylmästi punaisia päin. Koko touhu on muuttunut räikeämmäksi ja räikeämmäksi, Helminen sanoo.

Viikonloppuöisin liikkuviin ja paljon päihtyneitä ihmisiä kuljettaviin taksikuskeihin kohdistuu myös muita väkivallan uhkia.

Helmistä on yritetty esimerkiksi lyödä puukolla sekä jopa ampua.

– Kymmenen vuotta sitten minua ammuttiin Annankadun taksitolpalla, kun soitin poliiseja selvittämään pahoinpitelyä, Helminen kertoo.

Suojalevyt autoihin?

Vaikka Helminen on saanut kestää monenlaista, eivät työvuoroissa kohdatut uhat silti ahdista.

– Kun lähtee yövuoroon, kuljettaja ei voi lähteä sillä ajatuksella, että pelottaa, mitähän ensi yönä tapahtuu. Jos alkaa pohtimaan sellaisia, palaa varmaan kohtalaisen nopeasti loppuun, Helminen sanoo.

Kokeneella taksikuskilla on kuitenkin ehdotus kuskien turvallisuuden kohentamiseksi.

– Minulle on käynyt sellainenkin episodi, että takapenkiltä on käyty kimppuun. Jos puhutaan taksikuskien turvallisuudesta, en näkisi huonona ideana, että takseissa olisi penkkien välissä jonkinlainen suojalevy, Helminen pohtii.

8:30Taksialan turbulenssi - miten ala valmistautuu?

Lisää aiheesta:

Jukka, 70, on ajanut taksia 50 vuotta – lataa suorat sanat nykytilanteesta alalla"Helsingin vanhin taksikuski" Tapio, 83, ei aja ylinopeutta ja välttelee pahamaineista taksitolppaa: "Minä en oikein ole siihen käsirysyyn uskaltanut lähteä"Konkarikuski näyttää: Tätä vaaratilannetta sinäkään et halua taksin kyydissä kokea – yrittäjä ei yllättynyt suurista onnettomuusmääristäTaksikuski Tapio ei enää ota asiakkaita Helsingin ehkä tunnetuimmalla taksitolpalla, koska uudet kollegat taistelevat asiakkaista jopa väkivalloin: "Villin lännen saluuna"Helsingin Asema-aukiosta tuli villi länsi: Taksinkuljettajien riidat kärjistyneet jopa tappouhkauksiksi – "Ongelmia syntyy, koska kaikilla ei ole tilaa"Tältä näyttää pikkujouluaika taksikuskin silmin: Ehdottelua, hiplailua ja humalaista riitelyä, mutta myös yllätyksiä: "Suomalaiset rupeavat tuhannen päissään veljeilemään"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:45
    Tampere

    305 huonetta varattu – mitä tapahtuu Tampereen Tornissa ensi viikolla?

  • 18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • 18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • 18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • 17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa