Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Taianomainen video! Kuukkeli lensi syömään Martina Aitolehden kädestä: "Hän tuo rakkautta ja onnea mukanaan"

8:58Rajun vuoden kokenut Martina Aitolehti avoimena uudesta onnestaanRajun vuoden kokenut Martina Aitolehti avoimena uudesta onnestaan.
Julkaistu 22.12.2020 11:15
Toimittajan kuva

Jasmin Vainio

jasmin.vainio@mtv.fi

Martina Aitolehti koki Ylläksellä ollessaan luonnonihmeen, kun kuukkeli lensi syömään hänen kädestään. 

Hyvinvointivaikuttaja Martina Aitolehti on viettämässä joulua Lapissa, Kittilän kunnassa Levillä.

Aitolehti kertoo Instgram-tilillään, että viettää Lapin jylhissä maisemissa kaksi viikkoa tyttäriensä Victorian, Isabellan, äitinsä sekä koiransa Nalan kanssa. 

Hyvinvointivaikuttaja onkin päässyt nauttimaan hiihtämisestä sekä avantouinnista ja savusaunan lempeistä löylyistä. 

LUE MYÖS: Suomalaisjulkkikset riensivät joulun viettoon Leville – tällaisia neuvoja infektioylilääkäri antoi Lapin lomailijoille

Aitolehti päätti käydä myös Ylläksellä, jossa hänen ystävänsä majailee. Aitolehti julkaisi sieltä mykistävän kuvan sekä videon, kun kuukkeli syö hänen kädestään. Näky on taianomainen. 

Videolla on, kuinka lintu lentää syömään Aitolehden kädestä. 

– Hän kuulemma toi rakkautta ja onnea mukanaan, Aitolehti kirjoittaa julkaisunsa yhteyteen.

(Voit selata kuvia sen vasemmalta.) 

Aitolehden seuraajat ovat haltioituneita kuvapäivityksestä. 

– Ihan uskomaton yhteys luontoon! Saamme olla kiitollisia elämän pienistä ja suurista asioista, seuraaja kirjoittaa. 

– Kuin kaunista, kommenteissa lukee. 

– Kuukkelin tosiaan sanotaan tuovan rakkautta ja onnea. Kaunis lintu, somessa todetaan. 

Samankaltaisia tapauksia

MTV Uutiset on uutisoinut aika-ajoin samankaltaisista luonnonihmeistä. Vuonna 2018 tuolloin erä- ja luonto-oppaaksi opiskellut Marja Kares-Oksman kertoi, että on yrittänyt houkutella kuukkeleita syömään kädestään. Häntä onnisti, kun tarjosi laavulla ollessaan Peuran sisäfilettä. 

– Rykimäkurun laavulla huomasin, että oksalla oli viisi-kuusi kuukkelia. Tiedän kuukkeleiden olevan todella kesyjä ja mietin, että kai ne lihaakin syövät. Nehän tulivat kaikki kädelleni! Siinä oli parhaimmillaan kolme yhtä aikaa aterioimassa, Kares-Oksman nauroi.

LUE MYÖS: Esko tallensi videolle kuukkelin ja talitiaisen kohtalokkaan taiston – raivokas mittelö päättyi tintin kuolemaan miehen silmien edessä

Joulu Lapissa

Moni julkisuudesta tuttu henkilö on viettämässä joulua Lapissa, kuten Mikael ja Metti Forssell, sekä Karahdet. 

MTV Uutiset uutisoi tiistaina 15. joulukuuta, että koronatilanteesta huolimatta Lappiin odotetaan noin 35 000 suomalaisturistia. Suurta osaa odotetaan Etelä-Suomesta, jossa tauti on leviämisvaiheessa. 

– Tauti voi lisääntyä. Tällöin on hyvin tärkeää, että jos tullaan lomalle, noudatetaan turvallisuusohjeita, Lapin keskussairaalan infektioylilääkäri Markku Broas totesi haastattelussa. 

Turismi on Lapille tärkeää ja siksi vieraisiin on varauduttu.

– Olemme tehneet alueella valtavan paljon yhteistyötä eri toimijoiden kanssa, eli hotelli- ja ravitsemusalan kanssa ja turvallisuusohjeita on rakennettu, Broas kommentoi. 

LUE MYÖS: Kittilän kunnanjohtaja kummeksuu Lapin ristiriitaista tilannetta: matkailuväki kaipaa turisteja - sairaanhoito pelkää heitä

Lisää aiheesta:

Menivätkö nämä uutiset sinulta ohi jouluna? Lue ne nyt – kokosimme joulunajan kiinnostavimmat tärpitUlkomaalaiset fanit ylistävät Jasper Pääkkösen julkaisemaa kuvaa Suomesta – kuvasta paljastui hämmentävä tekijä: ”Onko sut pudotettu helikopterista?”Maria Veitola julkaisi tunnelmapaloja Lapin-lomalta ja joutui someraivon kohteeksi – vastaa napakasti seuraajilta tulleeseen palautteeseenMartina Aitolehden kuva sai fanit hämmentymään – verrataan nyt ikoniseen Hollywood-tähteenSuomalaisjulkkikset riensivät joulun viettoon Leville – tällaisia neuvoja infektioylilääkäri antoi Lapin lomailijoille Pekka Poudan tv:stä tuttu Sini-koira erikoishaastattelussa: Fanikohtaamisia ja julkkiskavereita – näin elämä muuttui tv-tähteyden myötä
Martina AitolehtiJouluSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Martina Aitolehti
  • ma08:53
    TV-ohjelmat

    Podcast: Martina Aitolehti on eronnut miesystävästään

  • 28.9.18:50
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Esko Eerikäinen kertoo avoimesti isyyden kipukohdista: "En ole enää Victorian ykkönen"

  • 9.8.19:30
    Esko Eerikäinen

    Esko Eerikäiseltä tunteikas postaus Victoria-tyttärelleen

  • 26.7.15:06
    Podcastit

    Martina Aitolehden äiti avautuu podcastissa Steffi-tyttärensä päihdehelvetistä ja kuolemasta

  • 9.7.06:00
    Esko Eerikäinen

    Podcast: Näin Victoria-tytär suhtautuu vanhempiensa Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen yhteiseen projektiin