Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tähtitieteilijät havaitsivat märän planeetan, jossa meri kiehuu – toisten tutkijoiden mielestä siellä ei voi olla merta laisinkaan

Taiteilijan näkemys eksoplaneetasta.
Taiteilijan näkemys eksoplaneetasta.NASA / ESO
Julkaistu 13.03.2024 06:02
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Tähtitieteilijät ovat tutkineet kaukaista eksoplaneettaa, joka saattaa olla kokonaan syvän meren peittämä.

Nasan James Webb -avaruusteleskooppi havaitsi kemiallisia jälkiä metaanista ja hiilidioksidista 70 valovuoden etäisyydellä sijaitsevalla TOI-270 d -eksoplaneetalla, joka on halkaisijaltaan kaksi kertaa maapallon kokoinen. Aiheesta uutisoi The Guardian.

Planeetan kemiallinen koostumus viittaa joidenkin tutkijoiden mukaan siihen, että planeetta on tyystin veden peitossa ja sen kaasukehässä on runsaasti vetyä. Cambridgen yliopiston tutkijoiden mukaan kyseessä ei olisi kuitenkaan mistään leppoisasta merestä.

Lue myös: Tutkijat katsoivat kaukaisuuteen: Uskovat löytäneensä helvettiä muistuttavan maailman

– Meren lämpötila saattaa olla sata-asteista tai ylikin. Kovassa kaasukehän paineessa tällainen meri olisi edelleen nestemäisessä muodossa, mutta ei ole tiedossa olisiko se elinkelpoinen, kertoo tutkimusta johtanut professori Nikku Madhusudhan.

Kaikki tutkijat eivät ole kuitenkaan yksimielisiä planeetalla vallitsevista olosuhteista. Kanadalainen tutkimusryhmä on tutkinut nimittäin samaa planeettaa. Heidän päätelmiensä mukaan TOI-270 d on aivan liian kuuma pätsi nestemäistä vettä ajatellen. Heidän mukaansa planeetan lämpötila saattaa olla 4 000 astetta ja se koostuisi kivisestä maaperästä, jossa olisi vesihöyrystä ja vedystä koostuva kaasukehä.

Lue myös: Tähtitieteilijät löysivät avaruudesta uuden supermaapallon – planeetalla ei ole valoa tai lämpöä nimeksikään

Kyseisen eksoplaneetan toinen puoli on lukittunut pysyvästi emotähteään kohti. Toisella puolella planeettaa vallitsee siis ikuinen päivä, kun taas toinen puoli on jatkuvassa yössä.

Madhusudhanin mukaan planeetan mahdollinen meri olisi äärimmäisen kuuma planeetan päiväpuolella. Hänen mielestään pimeällä puolella meri voisi kuitenkin olla elinkelpoinen. Tosin planeetalla valitsee satoja kertoja suurempi paine kuin maapallolla.

Lisää aiheesta:

Tutkijat kartoittivat kaukaisen planeetan saloja: "Olemme paljastamassa asioita, joista voimme vain unelmoida"Syvältä avaruudesta tehtiin mielenkiintoinen löytö: "Maa kaukaa tulevaisuudesta"CNN: Tutkijat löysivät planeetan, jota ei pitäisi olla olemassa – "Se oli täydellinen yllätys"Löysivätkö tähtitieteilijät etsimänsä? Kosmisessa naapurissamme on mahdollisesti elinkelpoinen maailmaTutkijat: Avaruudesta voi löytyä elämää 2–3 vuoden kuluttua – katse on nyt kääntynyt "hyseaanisiin" planeettoihinNyt menee kiinnostavaksi: Miljardien kilometrien päässä, aurinkokunnan laidalla meri? Onko siellä elämää?
TähtitiedeNASATiedeAvaruusPlaneetatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tähtitiede
  • 7.10.16:06
    Avaruus

    Vastalöydetty komeetta Lemmon lähestyy Maata – näin sen voi nähdä

  • 4.10.22:27
    NASA

    Nasan valtava tutkimuslaite teki pakkolaskun perheen pellolle – katso video

  • 4.10.07:35
    Avaruus

    Yllätys-asteroidi pyyhälsi Maan ohi pelottavan läheltä

  • 1.10.21:46
    Avaruus

    Pieni Saturnuksen kuu saattaa olla elinkelpoinen

  • 14.9.13:56
    NASA

    Kohututkijan mukaan muukalaisten tekemä taivaankappale lähestyy Marsia – Nasa toppuuttelee