Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Samsungin taittuvista puhelimista tulossa vihdoin totta?

Julkaistu 11.01.2017 18:45
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

Samsung tulee ”erittäin todennäköisesti” esittelemään taittuvat älypuhelimet vuoden kolmannella neljänneksellä eli heinä-syyskuun aikana, kertoo Korea Herald.

Aluksi tuotanto tulee olemaan varsin rajoittunutta, sillä Samsungin odotetaan valmistavan vain yli 100 000 laitetta avausneljänneksen aikana, kertoi nimetön lähde.

Aiemmin on huhuttu muun muassa taittuvasta laitteesta, joka avautuisi seitsemän tuuman tabletin kokoiseksi ja jossa näytöt olivat suljettuna laitteen ulkopinnoilla. Myös Korea Herald kertoo nyt 18 senttimetrin kokoon avautumisesta. Esillä on myös ollut mahdollisuus kirjan tavoin taittuvasta, kahdella eri näytöllä varustetusta laitteesta.

Lenovon aiemmin esittelemä konseptilaite. Myös Samsungin huhutaan kehittävän myös nyt tällaista näyttö ulospäin taittuvaa laitetta.

Samsungin on tiedetty kehittävän taipuvia laitteitaan Project Valley -nimeä kantavassa projektissa. Useiden Korea Heraldin lähteiden mukaan Samsung ei ole vieläkään tehnyt lopullista päätöstä laitteen julkistuksesta tänä vuonna markkinointi- ja kannattavuushaasteista johtuen. Lopullinen päätös kerrotaan tehtävän vasta helmi-maaliskuussa johtajavaihdosten jälkeen. Yleensä joulukuussa suoritettava tehtävien vaihto Samsungilla on viivästynyt sen ajauduttua skandaaleihin niin Note7-fiaskon kuin myös lahjusten antamisen myötä.

Samsungin taittuvista laitteista on huhuttu pitkään, mutta valmista ei vielä ole tullut – vaikka julkistuksia on aikanaan huhuttu jo aiemmillekin vuosille.

Huomattavasti epäluotettavammat tuoreet kiinalaistiedot kertovat ensimmäisten taittuvien laitteiden olevan Galaxy X1 ja Galaxy X1 Plus, mallikoodeiltaan SM-X9000 ja SM-X9050.

Korea Herald kertoo myös Samsungin korealaiskilpailijan LG:n aloittavan tuotannon yli 100 000 laitteella kolmannen neljänneksen aikana. LG aloitti ulospäin näkyvien taipuvien näyttöjen kehittämisen jo 2-3 vuotta sitten ja sen teknologia on tällä hetkellä Samsungia edistyksellisempää lähteen mukaan.

Lisää aiheesta:

Samsungilta tulossa lisää taittuvanäyttöisiä älypuhelimia – kehitteillä simpukkapuhelin ja Huawei-kilpailijan tavoin ulospäin taittuva malliHuhu: Samsung kehittää kahta taittuvaa älypuhelintaHuhu: Samsungin taittuvanäyttöinen simpukkapuhelin edelleen tulossaHuhu: Samsungilta vain yksi huippupuhelin ensi vuonnaSamsung Galaxy S8 pyörii jo huhuissa – tulossa kahdessa eri koossaHuhu: Samsungilta mullistava puhelin ensi vuonna – näyttö taittuu
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 4.10.08:33
    Turvallisuus

    Ethän lataa puhelinta näin? Voit hoksata mokasi, kun olet jo hengenvaarassa

  • 27.9.16:12
    Eija-Riitta Korhola

    Härskit vanhukset varastivat Eija-Riitta Korholan puhelimen: "Luulin höperöksi mummoksi"

  • 25.9.10:15
    Näkö

    Miten sokea lukee tekstiviestin? Näkövammainen Sari kertoo

  • 17.9.18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys