Suomen kaikkien aikojen menestyneimpiin malleihin lukeutuva kaunotar on mukana torstaina alkavissa New Yorkin muotiviikoilla.
181-senttinen kaunotar on jo vuosia ollut yksi kovimmista suomalaismalleista maailmalla. Maaliskuussa vasta 23 vuotta täyttävä Suvi on koristanut urallaan niin Voguen kuin muidenkin muotiraamattujen kansia ja antanut kasvonsa lukuisille mainoskampanjoille. Hän on ollut niin Mulberryn, Calvin Kleinin kuin Blumarinenkin kampanjoiden keulakuvana ja poseerannut alan seuratuimpien lehtien kuvissa.
Keväällä 2008 sitten Suvi kuitenkin vetäytyi kiivaimmasta muotimaailman sykkeestä ja antoi aikaa itselleen. Muutaman kuukauden huilitauko teki hyvää kaunottarelle ja sen jälkeen hän on ahkerasti tehnyt töitä päästäkseen takaisin muotimaailman huipulle.
Viime aikoina Kirsi Pyrhönen on kerännyt suomalaiskaunottarista palstatilaa maailmalla, mutta mallitoimisto Paparazzista kerrotaan, että Suvi on tulossa takaisin huipulle. Kaunotar on tehnyt kaikessa hiljaisuudessa isoja työprojekteja, jotka tulevat näkymään kevään aikana.
Suvi on mukana myös torstaina alkavissa New Yorkin muotiviikoilla, jossa suomalaiskaunotar esittelee kansainvälistä huippumuotia.
(MTV3)
