Vuonna 2021 ensi-iltansa saavan Veden vartija -elokuvan budjetti on noin 3,5 miljoonaa euroa ja se kuvataan Viron lisäksi Saksassa ja Norjassa.
Emmi Itärannan Teemestarin kirja -romaaniin (2012) pohjautuvan Veden vartija -elokuvan rahoittajia ovat Suomen elokuvasäätiön ja Film Estonian lisäksi lähes kymmenkunta muuta tahoa.
Mutta mikä tekee Virosta yhä halutumman kuvauspaikan?
– Ensinnäkin olemme tehneet elokuvia yli sadan vuoden ajan ja se on ikään kuin veressä, sanoo Viron Elokuvainstituutin johtaja Edith Sepp.
Toisaalta Viron houkuttelevuudelle on olemassa myös konkreettisia, taloudellisia syitä.
– Me haluamme osallistua varsinkin kansainvälisiin yhteistuotantoihin. Haluamme, että virolaiset elokuvantekijät pääsevät mukaan, ja pisteytämme tuotannon sen mukaan, kuinka paljon osuutemme on ja sen perusteella myönnämme rahaa.
– Näitä elokuvatuotantoja on noin 2–3 vuodessa. Niiden budjetin on oltava vähintään miljoona euroa.
Valtio maksaa virolaisten luovien työntekijöiden hyödyntämisestä
Virossa on kuvattu viime vuosina myös suuria Hollywood-tuotantoja. Kuluneella viikolla sai ensi-iltansa Christopher Nolanin vakoilutrilleri Tenet, jossa seikkaillaan Tallinnassa.

