Inarin pakkasissa kuvataan paraikaa kansainvälistä tv-trilleriä, joka on suurin Suomessa koskaan tehty filmituotanto. Sen budjetilla tehtäisiin liki 50 kotimaista elokuvaa. Suomesta on tullut yhä kysytympi näyttämö ulkomaisille kuvauksille. Inarissa työskelevä saksalais-brittiläinen filmiyhtiö kehuu vuolaasti suomalaisten työmoraalia ja ammattitaitoa. MTV Uutiset vieraili kuvauspaikoilla Inarissa.
Lapissa kuvataan 8-osaista scifi-trilleriä Constellation, jonka pääosissa on ruotsalainen tähti Noomi Rapace.
Ohjaajana on Game of Thrones- ja Breaking bad -sarjoissa meritoitunut Michelle MacLaren.
Rapace esittää astronauttia, joka joutuu vakavaan onnettomuuteen avaruusasemalla. Hän palaa maahan, jossa elämä ei ole enää ennallaan.
Sarjan budjetilla tehtäisiin yli 40 kotimaista elokuvaa
Apple-TV:lle vuoden kuluttua valmistuvan Constellation-sarjan budjetti on noin neljä kertaa suurempi kuin elokuvasäätiön jakama vuosittainen tuki kaikille elokuville Suomessa. Sarjan budjetilla tehtäisiin noin 40-50 kotimaista elokuvaa.
Sarjaa on kuvattu useissa Euroopan maissa ja Marokossa. Suomen Lappiin työryhmä saapui jään ja lumen sekä varsinkin suomalaisten hyvän maineen takia.
– Täällä kaikki tehdään loistavasti. Kun jotain sovitaan, homma toimii. En voisi olla tyytyväisempi.
Näin vuolaasti kehuu saksalais-brittiläisen Turbine Studios-firman tuottaja Daniel Hetzer.

