Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Susi kävi koiran kimppuun Liperissä – pitääkö sutta pelätä? "Suden ja saaliin väliin meneminen hengenvaarallista"

Kuvituskuva
KuvituskuvaAll Over Press
Julkaistu 23.03.2019 16:12
Toimittajan kuva
Jessica Helaskoski

MTV Uutiset uutisoivat pienestä collie-koirasta, joka joutui suden hampaisiin Liperissä. Asiantuntija Heli Siitari muistuttaa, että saalistamassa oleva susi on hengenvaarallinen, minkä vuoksi suden kohdatessa paikalta pitäisi aina pyrkiä poistumaan.

Metsästäjäliiton toiminnanjohtajan Heli Siitarin mukaan vuosittain arviolta 20–50 koiraa menehtyy suden suuhun Suomessa. Tapauksia on kuitenkin mahdollisesti lisää, sillä jokainen tapaus ei välttämättä ole viranomaisten tiedossa.

Kohtaamiset susien kanssa tapahtuvat usein metsästystilanteissa syksyisin. Susiin on törmätty ympäri Suomea, mutta eniten niitä on nähty Itä-Suomessa Pohjois-Karjalan, Kainuun ja Pohjois-Savon alueella.

– Yleisesti on edelleen harvinaista, että jalankulkijana törmää suteen. On olemassa kuitenkin aikakausi, jolloin nuoret sudet erkaantuvat laumasta ja etsivät omaa reviiriään ja elinkumppania, joten ei ole harvinaista, että Susia voi nähdä missä päin suomea tahansa. 

Tämän hetkisen arvion mukaan susikanta Suomessa on 200-300 yksilöä.

Susien käytös mahdollisessa muutoksessa

Tutkijoiden mukaan Läntisessä Suomessa Susien käyttäytymisessä on mahdollisesti odotettavissa muutoksia.

– Saattaa tapahtua tällaista, että sudet syntyvät ja elävät lähempänä ihmisasumusta ja jossain määrin tottuvat ihmisen läsnäoloon, joten siinä saattaa myös muutosta käyttäytymisessä ajan kanssa tapahtua.

Saalistava susi on uhka

Liperissä sattuneessa hyökkäyksessä susi on aggressiivisen käyttäytymisen perusteella ollut saalistamassa. Siitarin mukaan suden kohdatessa olisi tärkeää pyrkiä pysymään rauhallisena ja poistua paikalta.

Lue myös: Susi kävi koiran kimppuun Liperissä: Omistaja näki, kun susi raahasi pientä collieta jäällä

– Susi on kookas villieläin ja suurpeto ja siinä pitäisi pystyä käyttäytymään rauhallisesti ja väistämään eläintä. Tilanteissa, jossa susi on saalistamassa, väliin meneminen on hengenvaarallista.

Siitarin mielestä tulee mahdollisesti ajankohtaiseksi miettiä, haluammeko edelleen tihentyvää susikantaa joka puolelle Suomea. Hän myös muistuttaa, että uhkaavan suden kanssa pitäisi aina ottaa yhteyttä hätäkeskukseen.

Lisää aiheesta:

Mikon lapsi kohtasi suden yksin koulukyytiä odottaessaan: "Susi kuuluu luontoon – mutta jos jotain sattuisi, voidaan vain jossitella"Susi lähestyi koulutaksia odottanutta lasta Loimaalla – koululaisen neuvokas toiminta karkotti hukan kauemmasSusien pihavierailut huolettavat Kuhmossa – tässä todennäköinen syy lukuisiin hyökkäyksiinUhkaako tämä videolle tallentunut susi koiraa tai ulkoiluttajaa? Näin asiantuntijat arvioivat Haminassa kuvatun suden käytöstäSusi kierteli miehen ja koiran ympärillä Haminassa keskellä asuinaluetta – asiantuntijan mukaan nuori susi oli utelias, ei hyökkääväSuomen susikanta on kasvussa – Riistakeskuksen mukaan Kainuu on metsästyskoiralle riskialuetta: "Jokainen punnitsee itse, ottaako riskin"
SudetLuonto ja eläimetKoiratTapaturmatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sudet
  • 29.10.10:17
    Metsästys

    Susi yritti napata metsästyskoiraa omistajan sylistä – poikkeuksellisesti käyttäytynyt eläin lopetettu

  • 25.10.12:35
    Valokuvaus

    Jouni kuvasi harvinaisen hetken: Kuusi sutta pellolla

  • 16.10.16:13
    Poliisi

    Poliisi pyytää vihjeitä Sotkamossa ammutusta sudesta

  • 10.10.15:58
    Luonto ja eläimet

    Hallitus esittää susien metsästyskiintiöksi ainakin 65:ttä sutta

  • 30.9.18:01
    Luonto ja eläimet

    Susimäärä kasvoi äkisti Lounais-Suomessa