Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Surmatun miehen löytäjät kumoavat huhuja taposta – haluavat vastaanottokeskuksen pois Otanmäestä

Otanmäkeläiset miehet löysivät aikaisin sunnuntai-aamuna surmatun vuonna 1964 syntyneen miehen.
Otanmäkeläiset miehet löysivät aikaisin sunnuntai-aamuna surmatun vuonna 1964 syntyneen miehen.Raija Kantomaa
Julkaistu 15.09.2016 23:49
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Kajaanin Otanmäessä surmatun miehen löytäjät ovat kauhuissaan siitä, kuinka paikkansapitämättömiä huhuja taposta liikkuu.

Miehet eivät halua näyttää kasvojaan julkisuudessa eivätkä kertoa nimiään, mutta he haluavat silti oikoa virheitä.

Miesten mukaan kylällä liikkuu yhä mitä hurjimpia huhuja, jotka koskevat erityisesti surmantekotapaa.

– Olemme kuunnelleet kauhuissamme juttuja siitä, että surmassa olisi käytetty ampuma-asetta tai teräasetta. Tämä ei ole totta. Mistään sellaisesta emme nähneet viitteitä ympäristössä.

– Kylällä puhutaan myös sellaista, että surmattu olisi ollut piilotettuna metsään ja siksi poliisi on kiertänyt vieressä olevassa metsästä. Sekään ei pidä paikkaansa, toteavat miehet tuohtuneena.

Otanmäen surmapaikka
Otanmäkeläiset ovat tuoneet päivittäin uusia kynttilöitä surmapaikalle.

Soitto hätäkeskukseen kello 7.31

Miehet tietävät poliisin liikkuneen metsässä tehdessään teknistä tutkintaa. Asiasta kertovat surmatun löytäjät.

Miehet kertovat löytäneensä surmatun kevyenliikenteenväylän kaltevalta osalta männyn läheisyydestä.

– Kynttilät ovat juuri sen puun lähellä. Kadulla ajoi hetkeä myöhemmin auto, jossa oli ensihoitaja ja yritimme pysäyttää häntä varmistamaan uhrin tila. Mutta emme onnistuneet siinä.

– Sen jälkeen soitin hälytyskeskukseen. Puhelimeeni jäi aikakin, tarkalleen kello 7.31, sanoo toinen miehistä liikuttuneena.

surmapaikka2Kuvassa kynttilöiden läheisyydessä vasemmassa reunassa olevan männyn luota miehet löysivät uhrin.

Miehet sanovat, että he eivät olleet uhrin henkilökohtaisia tuttuja, vaikkakin tiesivät miehen, koska kylä on pieni.

Molemmat miehet toteavat kuin yhdestä suusta, että he haluavat vastaanottokeskuksen heti pois Otanmäestä.

– On totta, että aiemmin turvapaikanhakijoista ei ole ollut mitään häiriötä. Uskon, että epäillyt, jotka tulivat tänne viikko sitten, olivat ainoat häiriköt ja muut ovat rauhallisia, mutta silti – ei sitä koskaan tiedä, toteaa toinen miehistä.

1:37Kajaanin tapon seurauksena Otanmäessä mielenilmaus

3:07Otanmäessä tapetun miehen ystävä ja tuttavat kertovat kohtalokkaasta yöstä

1:33Uutta tietoa Otanmäen surmasta: Teossa ei käytetty terä- tai ampuma-asetta

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Kotkan hiekkakuoppamurhasta syytetyt kieltäytyivät valheenpaljastuskokeesta poliisitutkinnassa – paikalla ollut nainen muistaa suuren kiven ja kovan huudonJärkyttyneet kihniöläiset kertovat taposta epäillystä pariskunnasta, jotka ovat pikkulapsen vanhempia: "Selkäpiitä vihloi, kun ambulanssihelikopteri laskeutui pellolle"Petri etsi kadonnutta Jami Petteri Klemolaa kaksi kuukautta päivittäin, myös kun poliisi teki karun löydön – auttaja kertoo MTV Uutisille, mitä Räyringissä tapahtuiJami-Petteri Klemola ajautui epäiltyjen tappajiensa kanssa rajuun riitaan katoamisiltanaan – muut lähtivät asunnolta lipettiin: "Oli ollut ihan kunnon käsikähmä"21-vuotias Jami-Petteri katosi ja poliisi julkaisi häiritsevän kuvan epäillyistä, koko paikkakunta järkyttyi – "Alussa puhutti se kidutus"Liittyvätkö asfalttiin ilmestyneet kirjoitukset 20-vuotiaan Emilin katoamiseen? ”Ei sovi henkilökuvaan”
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 14:09
    Henkirikokset

    Poliisi löysi kuolleen miehen Raahessa – epäilee henkirikosta

  • 13:59
    Anneli Auer

    Auerin 7-vuotias lapsi videolla: Murhajuhlien jälkeen ne katsoivat Simpsoneita – MTV seuraa

  • 13:55
    Väkivaltarikokset

    Ukrainalaismies puukotti ex-puolisoaan keskellä kaupunkia pienen lapsensa nähden: 5,5 vuotta vankeutta

  • 11:50
    Henkirikokset

    Kolme lastaan kammottavasti murhannut nainen pääsee vankilasta

  • 11:04
    Huumerikokset

    Lahdessa konepistoolijengi