Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suosikkiankkuri Jaakko Loikkanen palaa Asian ytimessä -ohjelmaan – ensimmäisenä tenttiin saapuu pääministeri Petteri Orpo

4:49Jaakko Loikkanen ja Ansku Bergström kommentoivat huippupisteet kerännyttä tanssiaanJaakko Loikkanen osallistui viime syksynä myös Tanssii tähtien kanssa ohjelmaan. Katso videolta tunnelmat ensimmäisen tanssin jälkeen!
Julkaistu 19.09.2023 06:13
Toimittajan kuva

Päivi Hannula

paivi.hannula@mtv.fi

paivihannula

Asian ytimessä -ohjelman kausi alkaa huomenna pääministeri Petteri Orpon haastattelulla, joka osuu erityisen kiinnostavaan ajankohtaan. Hallitus tekee tiistaina ja keskiviikkona budjettiriihessään päätöksiä siitä, miten valtion rahat jakautuvat ensi vuonna.

Odotettavissa on leikkauksia esimerkiksi asumistukeen. Toisaalta taas esimeriksi ansiotulojen verotukseen on luvassa pieniä kevennyksiä, samoin rakennusalalle voi olla luvassa tukitoimia.

Orpo saapuu ohjelman vieraaksi heti budjettiriihen päättymisen jälkeen.

– Hallituksilla on tapana perustella päätöksiään sillä, että ne on ”pakko” tehdä. Tosiasiassa yleensä on kysymys poliittisista valinnoista, ja näihin valintoihin pääministerin on kyettävä antamaan ymmärrettävät perustelut. Jotta pystyn näitä perusteluita vaatimaan, minun on tehtävä kotiläksyt mahdollisimman hyvin. Valmistautuminen on siis paljolti lukemista, ajattelua ja asioiden mittasuhteiden hahmottamista, uutisankkuri Jaakko Loikkanen kertoo ohjelmaan valmistautumisestaan.

Lue myös: Orpon hallitus aloittaa ensimmäisen budjettiriihensä taantuman varjossa: "Pahimmillaan on sitten iso joukko toimeentulotuen varassa"

Paluu töihin tauon jälkeen

Loikkanen palasi elokuussa töihin MTV:n uutisankkuriksi viiden kuukauden vanhempainvapaalta. Kuukaudet kotona kahden pojan kanssa olivat ihan jotain muuta kuin työ kiireisessä uutistoimituksessa. Etäisyys työhön auttoi hahmottamaan sen merkitystä.

– Ajankohtaisohjelmat ovat tavattoman tärkeitä juuri nyt, kun Suomessa ja maailmassa tapahtuu ja tehdään paljon yhtäaikaisia muutoksia. Parhaimmillaan ajankohtaisohjelma auttaa katsojaa ymmärtämään näiden muutosten syitä ja seurauksia ja sitä, miksi joku näkee asiat aivan eri tavalla kuin itse näkee. Haluan tehdä hyvää, fiksua, kiinnostavaa ja viihdyttävää ajankohtaisohjelmaa, ja se on äärimmäisessä vaikeudessaan todella motivoivaa.

Lue myös: Näin Jaakko Loikkanen päätyi uutisankkuriksi – paljastaa, millaisista haastatteluista tulee yleensä aina palautetta

Lue myös: Jaakko Loikkanen antaa vinkkejä tuuraajastaan – näitä asioita suosikkiankkuri aikoo tehdä vanhempainvapaallaan

Synkät ajat haastavat toimittajaa

Suomen ennustetaan ajautuvan tänä vuonna taantumaan ja julkisen talouden leikkaukset koskettavat lähes jokaista. Samaan aikaan ilmastonmuutos ja luotokato etenevät ja Euroopassa on käynnissä sota. Journalistin pitää pystyä tasapainoilemaan lisääntyneen synkkyyden ja arkisten huolenaiheiden välillä.

– Tässä työssä on erityisesti näinä aikoina vaarana vaipua kyyniseen apatiaan tai lipsahtaa aktiiviseksi toimijaksi, joka tietoisesti tai tiedostamattaan tuputtaa yleisölle omaa agendaansa. Kumpikaan ei ole toimittajalle hyvä rooli, ja niiden vaara on hyvä tiedostaa. Ja toisaalta synkkinä aikoina mediassa on tärkeää nostaa esiin myös sitä, mikä Suomessa ja maailmassa on hyvin.

Asian ytimessä -ohjelma MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla keskiviikkoisin iltayhdeksältä 20. syyskuuta alkaen.

Lisää aiheesta:

Koskettavia tarinoita, erikoishaastatteluita ja vinkkejä ruokapöytään – tätä kaikkea löydät MTV Katsomosta pääsiäisenäKestääkö hallitus soppatykit, hernekeiton ja täyden Senaatintorin vihaista kansaa? "Aineksia kaikenlaiselle levottomuudelle"Viiden jälkeen syyskausi alkaa – tätä kaikkea on luvassaKommentti: 6-vuotiaan Celesten vastaus uutiskysymykseen liikuttaa toimittajaakin – ja sen on syytä herättää myös vanhemmatInflaatio, korkeakoululeikkaukset ja Marinin Hornet-kommentti – näin ne näkyvät vaaleissaMiten rohkaista taantuman ja laman aikana kasvaneita yrittäjiksi? "Nuorissa johtajissa on nähtävissä paljon varovaisuutta ja epävarmuutta"
Asian ytimessä.docOrpon hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asian ytimessä.doc
  • 07:30
    Tukholma

    Visa Högmander toteutti unelman, jonka ei pitänyt olla mahdollinen: "Olo oli kuin pikkupojalla"

  • 06:46
    Syöpä

    Savuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhään

  • Eilen06:45
    Syöpä

    Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"

  • 26.10.08:30
    Syöpä

    Elli, 42, on sairastanut keuhkosyöpää jo 13 vuotta: "Elän puolen vuoden sykleissä"

  • 17.10.05:00
    Asunnottomuus

    Janne, 12, karkasi kotoa ja ajautui kodittomana vankilakierteeseen – yksi kohtaaminen käänsi elämän suunnan