Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi alkaa valmistella maksun keräämistä suoratoistopalveluilta

Asian taustalla on EU-lainsäädännön muutos, joka mahdollistaa maksuvelvoitteen asettamisen suoratoistopalveluille.
Asian taustalla on EU-lainsäädännön muutos, joka mahdollistaa maksuvelvoitteen asettamisen suoratoistopalveluille.
Julkaistu 29.09.2025 13:23

MTV UUTISET – STT

Suoratoistopalveluilta saadut maksut ohjattaisiin kotimaisen elokuva- ja tv-tuotannon tukemiseen.

Hallitus on asettanut työryhmän suoratoistopalvelujen maksuvelvoitteen valmisteluun, kertoivat liikenne- ja viestintäministeriö sekä opetus- ja kulttuuriministeriö maanantaina. Suomen on tarkoitus alkaa kerätä suoratoistopalveluja tuottavilta toimijoilta maksua, jonka tuotot ohjattaisiin kotimaisen elokuva- ja tv-tuotannon tukemiseen.

Asian taustalla on EU-lainsäädännön muutos, joka mahdollistaa maksuvelvoitteen asettamisen suoratoistopalveluille. Velvoite on jo käytössä 17 EU-maassa, mukaan lukien Tanskassa ja Norjassa.

Hallituksen esitys lainsäädännöstä on tarkoitus antaa ensi vuoden aikana.

Elokuva-ala on ollut viime aikoina koetuksella hallituksen alalle kohdistamien leikkausten vuoksi. Alun perin budjettiriihessä päätettiin 7,8 miljoonan euron leikkauksista taiteen ja kulttuurin avustuksiin, joista suurin osa kohdistui elokuva-alaan.

Viime maanantaina eduskunnalle annetussa budjettiesityksessä leikkaussumma kuitenkin pieneni ja oli enää noin 5,5 miljoonaa euroa.

Lue myös: Nasima Razmyar MTV Uutisille: Elokuva-alan leikkaukset on kaikkien aikojen yritystukipuhallus

Lisää aiheesta:

Nasima Razmyar MTV Uutisille: Elokuva-alan leikkaukset ovat kaikkien aikojen yritystukipuhallusElokuvasäätiö kauhuissaan leikkauksista: Kotimaisten ensi-iltojen määrä voi puolittuaUSU: Ministeriö ehdottaa korkeakouluille rahaa ensikertalaisten opiskelijoiden määrän mukaanElokuva- ja tv-alan tuotantokannustimelle sittenkin rahoitus valtion budjettiinKulttuuripomo Rosa Meriläinen alan uusista miljoonaleikkauksista: 300 000 lasta ja nuorta jää lähivuosina ilman kulttuurielämystä, joita aiemmat ikäluokat ovat saaneetKulttuuriin, liikuntaan ja tieteeseen yli 40 miljoonan leikkaukset – ministeri Kurvinen ennakoi työpaikkojen vähenevän
TV-ohjelmatElokuvatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

TV-ohjelmat
  • 13:45
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Näitä taitoja Helena Ahti-Hallberg odottaa kilpailijoilta tässä kohtaa TTK-kautta: "Alkaa olla jo anteeksiantamatonta"

  • 12:41
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Tässä ovat TTK:n vakiotanssi-illan kappaleet

  • 09:58
    Tanssii Tähtien Kanssa

    TTK:n parinvaihtoviikko lähestyy – tällä kertaa katsojilla on iso rooli

  • 08:06
    Selena Gomez

    Selena Gomez meni naimisiin – katso tunnelmalliset hääkuvat

  • 05:22
    Rikospaikka

    Murharyhmä: Milloin poliisi saa ampua ihmisen?