Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa rekisteröitiin ennätyspaljon hinkuyskää viime vuonna – raskaana olevia aletaan rokottaa

8:55Miten torjutaan hinkuyskä ja muut kesäpöpöt?KATSO MYÖS VIDEO: Miten torjutaan hinkuyskä ja muut kesäpöpöt?MTV/AOP
Julkaistu 12.06.2025 18:27
Toimittajan kuva
Nelli Hyttinen

nelli.hyttinen@mtv.fi

THL on suositellut hinkuyskärokotetta raskaana oleville jo elokuusta 2024 lähtien, mutta heinäkuun alusta rokotus tulee osaksi kansallista rokotusohjelmaa odottajille.

Suomessa koettiin historiallisen kova hinkuyskävuosi 2024. 

THL on tilastoinut laboratoriovarmennetut tartunnat vuodesta 1995 lähtien, eikä tartuntoja ole koskaan aiemmin tilastoinnin aikana ollut yhtä paljon kuin viime vuonna. Kaikkiaan hinkuyskätartuntoja tilastoitiin Suomessa 2 814. 

Muuten tartuntamäärät ovat pysyneet koko tilastointihistorian ajan sadoissa, lukuun ottamatta vuosia 2003 ja 2004, jolloin hinkuyskää oli yli tuhat tapausta vuodessa.

Lue myös: Näin tunnistat rajusti leviävän hinkuyskän – tässä tapauksessa hoitoon on päästävä heti

Raskaana olevat rokotetaan

THL on suositellut hinkuyskältä suojaavaa dtap-rokotetta raskaana oleville viime elokuusta lähtien lisääntyneiden hinkuyskätapausten takia. 

Nyt rokotus tulee osaksi kansallista rokotusohjelmaa.

1. heinäkuuta alkaen odottajille tarjotaan ilmaiseksi hinkuyskältä, kurkkumädältä ja jäykkäkouristukselta suojaava dtap-rokote osana kansallista rokotusohjelmaa.

– Rokotuksen ottaminen raskausaikana on turvallista. Sen aikaansaamat vasta-aineet siirtyvät sikiöön ja antavat vastasyntyneelle tehokkaan suojan hinkuyskää vastaan, THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek kertoo tiedotteessa.

Rokote suositellaan otettavan raskausviikoilla 16–32, jotta hinkuyskältä suojaavat vasta-aineet ehtivät siirtyä sikiöön ennen syntymää. Tarvittaessa rokotteen voi ottaa myös myöhemmässä raskauden vaiheessa.

Lue myös: Olemmeko liiaksi lääkittyjä? Lääkäri-Atte: Antibiootit lakkaavat toimimasta elinaikanani – resistenssi aiheuttaa jo kuolemia

Vaarallinen vastasyntyneille

Raskaana olevia rokottamalla pyritään ehkäisemään vauvojen hinkuyskätapauksia. 

Hinkuyskä on vaarallinen alle 1-vuotiaille ja aivan erityisesti vastasyntyneille, jotka eivät ole vielä ehtineet saada kolmen kuukauden iässä annettavaa ensimmäistä hinkuyskärokoteannosta.

– Hinkuyskää esiintyy yleensä 3–5 vuoden sykleissä. Rokote suojaa hyvin vakavalta taudilta, mutta ei pysty pysäyttämään tartuntaa ja siten bakteerin kiertoa. Sen vuoksi vastasyntyneitä voidaan parhaiten suojata äitejä rokottamalla raskauden aikana, Nohynek kertoo tiedotteessa.

Lapsille kansallisen rokotusohjelman mukainen hinkuyskärokote tarjotaan neuvolassa kolmen, viiden ja 12 kuukauden iässä sekä 4-vuotiaana. 

Lasten rokotusohjelmaa jatketaan normaalisti riippumatta siitä, onko äiti saanut raskauden aikana hinkuyskärokotteen.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähteet: THL, Tartuntatautirekisteri

Lisää aiheesta:

Korona-ajan velka näkyy sairasteluna – nämä taudit ovat nyt liikkeelläTHL suosittelee hinkuyskärokotteen tehosteannosta raskaana olevilleHinkuyskä ei ole laantunut Suomessa – tapausmäärät isossa kasvussa Euroopassa hinkuyskäepidemia, Suomessakin tautiryppäitä – yksi asia tulee muistaa: "Vastoin yleistä käsitystä..."Suomessa lapset sairastuvat hinkuyskään useammin kuin pari vuotta sitten – THL: Vaarallinen tauti imeväisikäiselleTHL harkitsee odottavien äitien rokottamista hinkuyskärokotteella – vauvoilla ei ole todettu epämuodostumia
RokotteetTartuntatauditTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Rokotteet
  • 28.8.14:55
    Flunssa

    Pöpökausi lähestyy: Ylilääkäri kertoo, kenen kannattaa ehdottomasti ottaa rokote

  • 26.8.12:56
    Koronarokotus

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 23.7.11:36
    Tartuntataudit

    Vanhempien epäröinti heikentää lasten rokotuskattavuutta – jo nujerretut taudit tekevät paluuta

  • 16.7.11:49
    Lapset

    Lasten rokotuskattavuus laahaa – riski epidemioihin kasvaa

  • 11.6.17:59
    Terveys ja hyvinvointi

    Tiesitkö? Kesälomareissu voi estää verenluovutuksen kuukausiksi