Tällä hetkellä koronavirukseen ei ole parantavaa lääkettä. Riski siihen, että potilaita hoidetaan aiheuttaen vain haittoja, on suuri. Siksi lääketutkimus on tärkeää.
Suomessa alkaa WHO:n luotsaama SOLIDARITY Finland -lääketutkimus. Sitä tehdään useissa eri maissa ympäri maailmaa samanaikaisesti. Suomessa tehtävässä tutkimuksessa on tarkoitus tutkia kahta eri lääkettä: remdesiviiriä ja hydroksiklorokiinia.
Remdesiviiriä pidetään lupaavimpana, mutta sitä on testattu aiemmin vain ebolan eli verenvuotokuumetaudin hoidossa. Sille ei ole vielä annettu myyntilupaa missään maassa. Hydroksiklorokiiniä on käytetty Suomessa reumalääkkeenä.
– Tutkimuksella pystymme osoittamaan näiden lääkkeiden mahdolliset hyödyt ja haitat. Molemmilla lääkkeillä on haittoja. Remdesiviiri voi nostaa maksa-arvoja ja hydroksiklorokiini voi vaikuttaa sydämen toimintaan. Haittoja seurataan tarkasti, kliinisen epidemiologian dosentti Kari Tikkinen Helsingin yliopistosta kertoo.
Koronaviruksen hoidossa on alihoitotilanne
Tikkinen johtaa Suomen kansallista tutkimusta. Tutkimukseen voidaan lisätä omana tutkimushaaranaan myöhemmin myös uusia lupaavia lääkkeitä, mikäli niitä ilmaantuu.
Koronaviruksen hoidossa on tällä hetkellä alihoitotilanne, koska sitä ei osata vielä hoitaa. On iso riski, että potilaita hoidetaan lääkkeillä ja keinoilla, joista on ainoastaan haittaa. Mahdollinen koronaviruksen toinen aalto on tulossa ja siksi tutkimusta on tärkeää tehdä, Tikkinen tarkentaa.
Tällä hetkellä tutkimuksessa on mukana Suomesta kolme yliopistosairaalaa: Tays, Oys ja Kys. Niiden lisäksi siihen osallistuvat Satasairaala, Etelä-Pohjanmaan, Kanta-Hämeen ja Etelä-Savon keskussairaalat sekä Hyvinkään sairaala.