Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen työllistetyin artistibuukkaaja on suvena jatkuvasti liikenteessä: "Kesä on joka tapauksessa pilalla"

1:44Festivaalipromoottorin oudoin kokemus
Julkaistu 01.07.2018 08:07
Toimittajan kuva

Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

visahogmander

Festivaalipromoottori Timo Isomäki suunnittelee täydellä tohinalla jo kesän 2019 tapahtumia. Kesäisin mies kertoo olevansa liikenteessä lähes jatkuvasti.

Katso yllä videolta, mitä Timo Isomäki kertoo erikoisimmasta toiveesta, mitä ulkomainen artisti on takahuoneeseen toivonut.

Suomen festarikesän työllistetyimmäksi artistibuukkaajaksi kutsuttu promoottori Timo Isomäki vastaa muun muassa Hämeenlinnan Wanaja-festivaalin, Tampereen Tammerfestin sekä Jyväskylän ja Oulun SuomiPop-festivaalien ohjelmistosta.

Tänä vuonna Isomäki on buukannut ohjelmistoa yhteensä lähes 20 kesätapahtumaan. Festivaaliohjelmistojen lisäksi mies on pakertanut Nightwishin ja Popedan suurkonserttien promoottorina.

– Olen jo aikoinaan leikkimielisesti sanonut, että kesä on joka tapauksessa pilalla, kun lähtee tekemään festareita. Saman tien sitten tekee oikein kunnolla, Isomäki naurahtaa MTV.fin haastattelussa.

Timo Isomäki aloitti uransa musiikkibisneksessä Etelä-Pohjanmaan Alavudelta.

LUE MYÖS:

Yksi Suomen ahkerimmista festaripromoottoreista paljastaa oudoimman artistilta tulleen pyynnön: "Siellä pärisytettiin menemään"

– Siellä perustimme paikallisen elävän musiikin yhdistyksen 1980-luvun lopulla. Nälkä kasvoi syödessä. Olin lopulta Alavudelta kotoisin olevalla Kolmas Nainen -yhtyeellä monenlaisissa hanttihommissa, kuluttamassa bussinpenkkiä, Isomäki muistelee.

– Olin niin sanotusti kiinnostunut aiheesta, mutta kun kiinnostus ei riittänyt soittamiseen, niin keskityin keikkojen järjestämiseen.

Isomäki hakeutui töihin Seinäjoen Provinssirockiin vuonna 1988 ja perusti lopulta oman firman vuonna 1993.

– Vuonna 1994 Tampereen Yo-talolle haettiin ohjelmapäällikköä. Hain pestiä ja sain sen. Silloin homma muuttui ammattimaiseksi ja aloin kokopäivätoimiseksi ravintoloitsijaksi ja tapahtumajärjestäjäksi. Olin muun muassa mukana siirtämässä Rantarockia Virroilta Vaasaan, Isomäki kertoo.

– Vuodesta 1999 lähtien olen ollut järjestämässä Himoksen juhannusfestivaaleja. Tänä kesänä järjestettiin se festari 20. kerran. Siitä lähti iso pyörä pyörimään. Tämä on ollut minun päätyöni jo neljän vuoden ajan. Myin Tampereen Yo-talon silloin pois.

LUE LISÄKSI:
Ovatko suomalaiset festivaalit jo liian kalliita? Näin vastaa festaripromoottori

Millainen on Suomen työllistetyimmän festaripromoottorin tavallinen työpäivä?

– Kyllähän se sähköpostihelvetti on melko lailla samaa meillä kaikilla. Aikoinaan olin kovastikin sähköpostia vastaan. Olin puhelinmiehiä. Olen elänyt aikakautta, jolloin oli pöydällä useitakin puhelimia ja niiden kanssa sitten teutaroitiin, Isomäki muistelee.

– Kaikki on siirtynyt sähköpostiin. Ja jäähän siitä muistijälki paremmin. Tavallinen työpäiväni on konttoritoimintaa suurelta osin. Kesällä ollaan sitten taas liikenteessä jatkuvasti. Keväisin ja talvisin käymme toki jo kartoittamassa uusia mahdollisia kohteita.

Tällä hetkellä Timo Isomäki suunnittelee jo täydellä vauhdilla kesän 2019 tapahtumia.

– Varsinkin ulkomaisten artistien kanssa neuvotellaan lähes päivittäin. Tässä samalla, kun tehdään tämän kesän tapahtumia, arvioidaan sitä, mikä menee hyvin, mikä huonosti ja mitä yleisö toivoo.

Isomäki pääsee toteuttamaan työnsä puitteissa myös artistien takahuonetoiveita.

– Kaikenlaista erikoista on tullut vastaan, mutta yhden Himoksen Juhannuksessa esiintyneen ulkomaisen artistin pyyntö on jäänyt hyvin mieleen, Isomäki kertoo.

Katso video aiheesta artikkelin alussa.

Lisää aiheesta:

Festarikesä lähestyy, Rockfest peruttiin – "Festivaaleja on peruttu eri puolilla Eurooppaa juuri tästä syystä"Ruisrockin 50 vuotta kansien väliin – äänikirjan lukija Olavi Uusivirralla lämpimiä muistoja turkulaisfestarista: "Yhtäkkiä Tommi Läntinen tulee lavalle"Huippusuosittu rap-yhtye Gasellit MTV:n erikoishaastattelussa: Tämä nelikko ei jätä yleisöään ikinä kylmäksi – "Siinä on sellainen adrenaliinikylpy"Promoottori ei pidä kotimaisten festarilippujen hintoja korkeina: "Olemme huomattavasti Ruotsiakin jäljessä"Popedan 40-vuotias kone ei hyydy – festariesiintymisiä täynnä oleva kesä huipentuu jättikeikkaan RatinassaUlkomaisen artistin outo pyyntö yllätti festaripromoottorin: "Sieltä kuului huulten pörinää"
FestivaalitMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Festivaalit
  • 17.10.14:56
    Nylon Beat

    Nylon Beat, HIM, Eppu Normaali – mitkä nimet täyttäisivät Olympiastadionin tulevina kesinä? Katso asiantuntijoiden arviot

  • 13.10.10:45
    Antti Tuisku

    Tällainen on Antti Tuiskusta kertova dokumenttisarja: "Pitkä ja tunteikaskin matka"

  • 4.10.14:02
    Ville Galle

    Ministeri Multalan festarikunnosta kohu – VilleGalle MTV:lle: "Ihmiset ottavat vähän liian vakavasti"

  • 30.9.08:57
    Opiskelu

    Teivo Teivaiselle persoonallinen huomionosoitus opiskelijoilta: "Mielestäni en ollut humalassa"

  • 13.9.07:22
    Provinssi

    Juha Mäenpään Provinssi-syrjiminen menee hovioikeuteen – video tallensi tilanteen