Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen kuumimmalla yleisurheilunimellä takana hämmästyttävä vammakierre – "Yksi sairaus johtuu kuulemma viasta kromosomissa"

11:36MTV Urheilun haastattelussa Suomen ennätyksen aitonut Annimari KortePääkuvan videolla Annimari Korteen koko haastattelu!Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 31.07.2019 06:44

Otto Leinonen & Inka Korhonen

Annimari Korte on kulkenut pitkän matkan Suomen ennätyksen haltijaksi. 

Korte juoksi Joensuun GP-kisassa uuden upean Suomen ennätyksen, kun 100 metrin aidat menivät aikaan 12,72.  

Korte oli jo nuorena lupaava juoksija. Hän pinkoi 14-vuotiaana juniorien Suomen ennätyksen hallissa ja kisasi 19-vuotiaana nuorten EM-finaalissa. 

Läpi juniorivuosien Kortetta riivasivat kuitenkin loukkaantumiset.

– 19-vuotiaana selkä oli ollut jo seitsemän vuotta tosi kipeä. Oli useita aikoja, etten pystynyt istumaan, enkä seisomaan. Sitten vasen jalkani ei liikkunut melkein ollenkaan, sitä ei pystynyt nostamaan kunnolla puoleentoista vuoteen. Silloin minulle sanottiin, etten tule ikinä juoksemaan. Heti, kun ne vaikeudet paranivat, alkoivat sairastelut, Korte muistelee MTV Urheilulle. 

LUE MYÖS: Annimari Kortteen taustalla dopingkohuihin joutunut valmentaja – näin Suomen ennätyksen rikkonut tähtiaituri vastaa

Sairastelut ovat vaivanneet Kortetta aikuisiänkin aikana. Hän ei pystynyt kilpailemaan, eikä harjoittelemaan kunnolla vuosina 2014-2017. 

– Oli tosi vaikea lopettaa, kun en ollut vielä treenannut kunnolla terveenä. Tiesin, etten ikinä ollut päässyt niihin tuloksiin, mihin pystyisin, Korte kertoo. 

Juttu jatkuu kuvan alla. 1.03889119Annimari Korte kilpaili Jyväskylässä kesäkuussa.Vesa Pöppönen / AOP

Mistä nämä sairastelut ovat sitten johtuneet? Kortteen mukaan siitä ei ole vieläkään päästy täysin perille. 

– Yksi sairaus johtuu kuulemma viasta kromosomissa, eikä ole mikään perinnöllinen. Ei voi yhtään tietää, mistä ne tulevat ja toisestakin sairaudesta on vain epäilyjä, että mistä se on saanut alkunsa, Korte huokaisee. 

Kortteen paluu takaisin kilparadoille tapahtui vuonna 2017, kun hän oli ollut vuoden terveenä. Hän aloitti harjoittelemisen uudelleen ja vakuuttui. 

– Kun juoksin ensimmäisessä kisassa parhaimman kauden aloituksen ikinä alle kahden kuukauden treenillä, olin silloin, että nyt on mahdollisuus tehdä ihan kunnon tuloksiakin. 

Parin vuoden aikana Kortteen tavoitteet ovat vain koventuneet sitä mukaa, mitä nopeammin hän on aitoja juossut. 

Alkuun hän ajatteli, että omaa resursseja juosta parhaimmillaan ajan 12,90, jos kaikki menee ihan täydellisesti. 

– Viime vuonna, kun juoksin 13,14, olin harjoitellut vaan pari viikkoa terveenä koko vuoden aikana ja tiesin, että pystyn paljon parempaan.

Kortteen tie on ollut todellakin kivikkoinen ja moni muu ihminen olisi lyönyt hanskat tiskiin jo aikoja sitten. Korte ei tätä kuitenkaan tehnyt.

Hän on uskonut ja unelmoinut paremmasta ja elää tällä hetkellä unelmaansa. 

– Kaikki vaikeudet ovat opettaneet, ettei saa ikinä antaa periksi. Iso unelma oli jossain vaiheessa olla vain terve ja kun se tuli toteen, tuli sellainen fiilis, ettei mikään ole mahdotonta. Aina pystyy parantamaan, oli kyse mistä tahansa.

Katso pääkuvan videolta, miten Korte vastaa valmentajansa maineeseen ja mitä hän on mieltä Suomen kovasta aitajuoksutasosta. ​​​​​​​​​​​​​​

Lisää aiheesta:

Lotta Harala tuskastui: "Ollut jopa lannistuttavaa"Annimari Kortteen kesän pilanneet kommellukset kääntyivät voitoksi – kertoi erikoisista sattumuksista: "Kävelen päin seiniä"Annimari Korte joutui lopettamaan uransa sairastelujen takia – kertoo nyt ihmenousunsa taustoistaAnnimari Kortteen taustalla dopingkohuihin joutunut valmentaja – näin Suomen ennätyksen rikkonut tähtiaituri vastaaAnnimari Korte hurjaan ennätykseen kipujen keskeltä – pystyy hädin tuskin istumaan, autolla ajaminenkin vaatii erityisjärjestelyä: "Koetan olla ajattelematta sitä"Missä he ovat nyt: MM-finaalista kuoleman porteille ja takaisin
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • Eilen07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • to18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos