Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen ensimmäinen sähköautojen drive in -elokuvailta keräsi kymmeniä sähköautoja Kirkkonummelle

Sähköautojen ensimmäinen drive in -elokuvailta herätti kiinnostusta. Kaikki halukkaat osallistujat eivät mahtuneet mukaan.
Sähköautojen ensimmäinen drive in -elokuvailta herätti kiinnostusta. Kaikki halukkaat osallistujat eivät mahtuneet mukaan.MTV
Julkaistu 27.05.2018 19:12
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Suomen ensimmäinen sähköautojen drive-in -elokuvailta keräsi noin 70 ajoneuvoa Kirkkonummelle eilen illalla. Tulijoita olisi ollut enemmänkin - kaikki halukkaat eivät mahtuneet mukaan tapahtumaan. Sähköautojen määrä Suomessa kasvaa koko ajan.

Tähtien sota -elokuva keräsi Kirkkonummen Långvikiin poikkeuksellisen yleisön - noin 70 sähköautoa. Sähköauton hankintaan houkuttelevat monet syyt.

– Se on hiljainen, mukava, kuluttaa vähän, ei haise, kaikki hyvät asiat, perustelee Sari Kangasoja.

Trafin tilastojen mukaan täyssähköautoja on liikenteessä yli 1600 ja ladattavia hybridejä 7400.

sähköauto, drive in
Sähköautoilijat pääsivät katselemaan Tähtien sota -elokuvaa Kirkkonummen Långvikissa.MTV

Sähköautojen määrä kaukana tavoitteista

– Hyvää vauhtia se on kasvamassa. Prosenttiluvut ovat tosi hurjia, melkein tuplaantuu per vuosi, mutta kaukana ollaan vielä siitä, mitä voitaisiin olla, toteaa Sähköautoilijat ry:n puheenjohtaja Kari Kallonen.

Valtio maksaa alle 50 000 euroa maksaville sähköautoille 2000 euron hankintatuen. Tavoitteeksi on asetettu, että vuonna 2030 Suomen teillä huristelisi 250 000 sähköautoa.

sähköauto lataus latauspiste latausasema kotiSähköautoilijat toivovat lisää latauspisteitä, jotta pidempienkin matkojen ajaminen onnistuisi helpommin.Shutterstock

Hinta ja saatavuus jarruttavat hankintoja

Tällä hetkellä suurimmat esteet sähköautojen hankinnalle ovat hinta ja saatavuus.

– Tavallisen kuluttajan näkökulmasta suurin este on se, että tarjontaa on tosi vähän ja se, mistä on tarjontaa, on kallista. Uskon kyllä, että markkinat hoitavat tämän lähivuosina. Tulee niin kova kilpailu, että sähköautojen hinnat laskevat, pohtii Kallonen.

Vaikka sähköautojen latauspisteitä on rakennettu lisää, niitä ei autoilijoiden mielestä vieläkään ole riittävästi.

– Pikalatauspisteitä voisi olla isojen teiden varsilla. Olisi helpompi suunnitella matkustaminen, jos ajaa pitkää matkaa, sanoo Juha Turunen.

Sähköauto, sähköautot, autoSähköauton lataaminen on helpottumassa työpaikoilla. Hallitus on päättänyt selkeyttää lataamisen verotuskohtelua.MTV

Työpaikoilla lataaminen helpottumassa

Sähköautoilijat toivovat, että autoetuverotus muuttuisi sähköautoille myönteisemmäksi. Lisäksi toivotaan muutosta taloyhtiölainsäädäntöön.

– Mieluummin saataisiin semmoinen lakimuutos, että sähköautoilijalla olisi oikeus omalla kustannuksellaan laittaa itselleen latausasema. Tällä hetkellä yhdenvertaisuuslaki tulee helposti vastaan siinä ja taloyhtiöt kieltävät sen laittamisen, selittää Kallonen.

Työpaikoilla lataaminen on helpottumassa. Hallitus on päättänyt selkeyttää työpaikalla lataamisen verotuskohtelua.

– Nyt siitä tulee saman tyyppinen kuin kännykkäetu tai lounasetu, että työnantajan on helppo antaa lupa siihen, iloitsee Kallonen.

Sähköauto, TeslaSähköautoilijoiden puheenjohtajan koristeellinen auto herättää kiinnostusta muissa tielläliikkujissa.MTV

Katseita keräävä ajopeli

Sähköautoilijoiden puheenjohtajan oma auto herättää jo pelkällä ulkonäöllään muiden tielläliikkujien kiinnostuksen.

– 99 prosenttia ihmisistä peukuttaa ja kysyy, saako ottaa kuvia. Kukaan ei ole tullut negatiivisesti vastaan. Yleensä ihmiset kiinnostuvat, kun kerron auton käyttökuluista: alle kahdella eurolla ajaa sata kilometriä, huomauttaa Kallonen.

Lisää aiheesta:

Nämä kolme asiaa pyörivät suomalaisilla mielessä sähköautoa ostaessa – "Asennemuutos on ollut valtava"Sähköautojen suosio kiihtyy, mutta saadaanko latauspisteitä riittävän nopeasti? – "Muna-kana -ilmiön rikkominen lähtee siitä"Kommentti: Maailmaa ei pelasteta sillä, että suomalainen vaihtaa sähköautoon ja vanha bensa-Pösö päätyy AfrikkaanTulevaisuuden auto kulkee sähköllä – ota huomioon rakentamisessaTarvitseeko kukaan omaa autoa viiden vuoden päästä? Asiantuntija vastaa 7 väitteeseen tulevaisuuden liikkumisestaNorjassa pian 100 000 sähköautoa, kun Suomessa niitä on vasta 2700 – "Kannusteita tarvitaan"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:28
    Kotimaa

    Jarmo Lindberg MTV:lle: Eurooppa vedettiin väkisin neuvottelemaan Ukrainasta – "En olisi vielä Naton kuolinkelloja kilistämässä"

  • 17:50
    Mitä ihmettä?

    Tiinan lapsi sai Husilta 28 identtistä kirjettä: "Mihinkäs ne soterahat menevät?"

  • 16:51
    Liikenneonnettomuudet

    Useita onnettomuuksia pääkaupunkiseudulla – ajokeli huononemassa

  • 16:18
    Rääkkylä

    Nyt puhuu törkysomettelua varoituksista huolimatta jatkanut Rääkkylän kunnanjohtaja: "Kiistän vahvasti olleeni härski"

  • 15:51
    Sudet

    Vaarallisesti käyttäytynyt susi päätettiin tappaa Rantasalmella