Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaistähden seurakuviot edelleen auki - paluu Veikkausliigaan mahdollinen

Mika Väyrynen.
Mika Väyrynen.2015 Matthew Ashton - AMA
Julkaistu 22.02.2016 09:42

MTV SPORT / Christos Zavros

Mika Väyrynen etsii edelleen uutta seuraa.

Viime kaudella Yhdysvaltojen pääsarjaa MLS:ää Los Angeles Galaxyn paidassa pelannut suomalaiskonkari Mika Väyrynen ei ole vieläkään löytänyt itselleen uutta seuraa. 34-vuotias keskikenttämies toivoo, että uusi pelipaikka löytyisi kahden seuraavan viikon sisällä.

- Ei ole vieläkään tietoa. Toivottavasti kuviot ratkeavat maaliskuun alkuun mennessä, Väyrynen sanoi MTV Sportille.

LA Galaxyllä ja Väyrysellä oli sopimuksessa optio alkavasta kaudesta, mutta seura ei halunnut käyttää sitä. Viime kaudella Väyrynen pelasi MLS:ssä 19 ottelussa, joista kymmenen avauksessa.

Kolmen HJK:ssa vietetyn kauden jälkeen MLS:ään siirtynyt Väyrynen ei sulje pois vaihtoehtoa palata alkavaksi sesongiksi Suomeen ja Veikkausliigaan. Hän ei ole kuitenkaan keskustellut Klubin kanssa sopimuksesta.

- Periaatteessa kaikki on ihan mahdollista. Se vähän riippuu aina siitä, mistä tulee hyvä paketti ja mikä sitten tyydyttää kaikkia.

Viime kaudella LA Galaxyn ja Väyrysen pelit loppuivat yllättävän aikaisin, jo lokakuussa, kun Seattle kukisti entisen mestarin pudotuspeleissä. Siitä huolimatta "Väykkä" on onnistunut pitämään itsensä hyvässä kunnossa. Hän harjoitteli marraskuun ajan LA Galaxyn vapaaehtoisissa harjoituksissa, joulukuussa hän treenasi HJK:ssa.

Joulun jälkeen Väyrynen on turvautunut omatoimiseen harjoitteluun. Tammikuussa hän harjoitteli Yhdysvalloissa yhdessä hyvän ystävänsä, niin ikään sopimuksettoman pelaajan statuksella olevan Mikael Forssellin kanssa.

- Vedimme ihan hyvää treeniä. Miklu oli perheemme luona Jenkeissä tammikuun. Vaikka somessa oli sellaista kikkavideota, niin kyllä me myös treenasimme hyvin, Väyrynen naurahti.

61 A-maaottelua Suomen jalkapallomaajoukkueessa pelanneen Mika Väyrysen mietteitä pääsee kuulemaan tarkemmin tiistaina 23.2., kun yksi kaikkien aikojen suomalaisfutareista saapuu vieraaksi Casino Sports Barin Peli-iltaan. Tilaisuus alkaa noin klo 20:45, jonka jälkeen paikan päällä syvennytään seuraamaan Mestarien liigan huippuottelua Arsenal-Barcelona.

Lisää aiheesta:

Chelsean suomalaislahjakkuus Jimi Tauriainen tyrkyllä maajoukkueeseen – piinaava este putosi viimein tieltä: “Todella vaikea vuosi”Teemu Pukkia viedään ison rahan äärelle – agentti kommentoi MTV Urheilulle: "Kaikki on yhä auki"Huuhkajien taituri elää unelmaansa idolinsa David Beckhamin alaisuudessa – himoittuun seuraan on huhuttu jopa Lionel Messiä: "Sanoin agentille heti, että ehdottomasti"13-vuotiaana ulkomaille muuttanut maalitykki keskipisteessä Talin kentällä – Juha Malinen heitti sytykettä kuumaan aiheeseen: "Pikkuisen malttamatonta puhetta"Nimi mieleen! Suomalainen maalivahtilupaus vakuutti Englannissa – siirtyykö jo kesällä? "Nyt pitää katsoa vain rauhassa"Maajoukkuevalmentaja suomalaispelaajien siirroista Yhdysvaltoihin: "Omat vaikeutensa"
VeikkausliigaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Veikkausliiga
  • pe15:34
    Futisprofeetat

    Futisprofeetat: HJK:n on vaihdettava päävalmentajaa – "Poikanen miesten joukossa"

  • to21:27
    Ilves

    Ilves sisuuntui kultataistoon – Veikkausliigan kärki tiivistyi

  • to21:03
    KuPS

    KuPSille dramaattinen pistemenetys mestaruustaistelussa

  • to16:53
    Jalkapallo

    MTV Urheilun tiedot: Suomen ex-maajoukkuetoppari on KTP:n uusi päävalmentaja

  • to11:00
    FF Jaro

    Veikkausliiga-yllättäjä palkkasi ruotsalaisluotsin – ei kuitenkaan saa valmentaa Suomessa