Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaislääkäri suuntaa Gazaan: "En halua olla yksi heistä, jotka vain seisoivat sivussa"

Avustuslaivueen tavoitteena on murtaa Gazan saarto ja toimittaa välitöntä apua alueen siviileille.
Avustuslaivueen tavoitteena on murtaa Gazan saarto ja toimittaa välitöntä apua alueen siviileille.IMAGO/APAimages/ All Over Press
Julkaistu 04.09.2025 10:50

MTV UUTISET – STT

Merimatka kestää noin kymmenen päivää, ja suomalainen lääkäri Juho Pirhonen on matkassa mukana. 

Ei tuntunut, että oli kauheasti muita vaihtoehtoja kuin lähteä. Näin STT:lle kuvailee Gazaa kohti suuntaavan Global Sumud Flotilla -avustuslaivueen mukana oleva lääkäri Juho Pirhonen.

Global Movement to Gaza -liikkeen (GMTG) mukaan laivueeseen osallistuu kymmeniä aluksia ja satoja osallistujia 44 maasta. Pirhonen on aluksensa ainoa suomalainen. Avustuslaivueessa on kyllä yhteensä kymmenkunta suomalaista, mutta heitä on hajautettu eri aluksille.

Pirhonen vastaa puhelimeen hyväntuulisen kuuloisena. Merimatka on sujunut hänen mukaansa mukavasti, haastattelua tehdessä sitä on takana pari yötä. Aluksen vesipumpun kanssa oli aluksi ongelmia, mutta edeltävänä yönä käyttövesi saatiin toimimaan.

Avustuslaivueesta suomalaislääkäri kuuli osallistuessaan Palestiina-mielenosoitukseen.

– Kuulin, että olisi kova tarve henkilöille, jotka ovat veneisiin tottuneita ja tietysti ensiaputaitoisille tai terveydenhuollon henkilöstölle ylipäätään. Se kuulosti heti omalta hommalta, Pirhonen kertaa.

Alkuun Pirhosta arvelutti, miten oman lähtemisen saisi järjestettyä ja mitä kaikkea matkalla voisi käydä. Hän kertoo kysymysten väistyneen kuitenkin nopeasti. Ratkaisevaksi nousi Pirhosen itselleen tekemä lupaus vierailulla Saksassa Dachaun keskitysleirillä.

– Siellä mietin niitä kauheuksia, mitä on tapahtunut. Lupasin itselleni, että jos minun elinaikanani kävisi jotakin tuollaista, en halua enkä aio olla yksi heistä, jotka vain seisoivat sivussa, Pirhonen kertoo.

Lue myös: Journalisteilta vetoomus presidentille: Suomi esiin toimittajien turvaamiseksi Gazassa

Pitää pysäyttämistä todennäköisenä

Avustuslaivue lähti liikkeelle Espanjan Barcelonasta maanantaina. Alun perin jo sunnuntaina matkaan lähteneet noin 20 alusta joutuivat maanantaina palaamaan ensin takaisin Barcelonaan kovien myrskytuulien vuoksi.

Merimatka Gazaan kestää järjestäjien mukaan noin kymmenen päivää. Kymmeniä muita aluksia on määrä liittyä laivueen matkaan Tunisiasta ja muualta Välimeren satamista.

GMTG:n mukaan laivueen tavoitteena on murtaa Gazan saarto ja toimittaa välitöntä apua alueen siviileille. Kun Pirhoselta kysyy, miten hän uskoo tavoitteeseen päästävän, tuntuu hän pitävän avun perille pääsyä miltei toisarvoisena.

– Kyllähän se avun määrä, mitä näillä aluksilla voidaan viedä, on aika symbolinen, hän myöntää.

Pirhosen mukaan laivueella voidaan luoda toivoa ja näyttää, että kyseessä on globaali liike, jolla on kansainvälinen tuki.

Hän pitää hyvin todennäköisenä, että Israel pysäyttää valtaosan laivueen aluksista. Mitenkään salassa laivue ei Gazaa lähesty, vaan aluksissa on niiden sijainnista kertovat lähettimet päällä.

– Ainakin itse pidän todennäköisenä sitä, että päädyn Israelin huomaan. Sitten se on niin, käydään siellä istumassa jonkin aikaa vankeudessa ja toivottavasti pääsen kotiin sieltä pian, Pirhonen sanoo.

– Eihän tässä toiminnassa ole mitään laitonta. Humanitaarista apua pitää ja saa viedä, hän painottaa.

Lue myös: Greta Thunbergin kanssa Gazaan pyrkii 10 suomalaisista – nimilista julki

Israel estänyt aiempia yrityksiä

Laivueen matkassa on muun muassa ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg, joka oli saartoa murtamaan lähteneiden aktivistien joukossa myös kesäkuussa. Tuolloin Israelin asevoimat tunkeutui Madleen-laivaan kansainvälisillä vesillä ja esti sen matkan Gazaan.

Myös heinäkuussa Israel esti aktivistien pyrkimykset toimittaa Gazaan avustuksia meriteitse. Toukokuussa puolestaan Gazaan matkalla ollut avustuslaiva vaurioitui kansainvälisillä vesillä Maltan edustalla, kun siihen iskettiin lennokeilla. Freedom Flotilla -aktivistiryhmä on sanonut epäilevänsä Israelin olleen hyökkäyksen takana.

YK julisti elokuussa, että Gazan kaupungin alueella on nälänhätä. Kansanmurhatutkimuksen järjestö IAGS puolestaan arvioi viime viikonloppuna hyväksymässään päätöslauselmassa, että Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazan kaistalla. YK:n erityiskomitea on jo aiemmin arvioinut, että Israelin sodankäynnin menetelmät Gazassa täyttävät kansanmurhan tunnusmerkit.

Lisää aiheesta:

Video näyttää miten Israelin joukot nousevat yhteen avustuslaivueen aluksista – useita suomalaisia otettu kiinniSotilaat nousseet Gazaan matkaaville avustusaluksille – mukana olevan suomalaislääkärin avunpyyntö julkaistiinGazaan pyrkivän avustuslaivueen alukseen iskettu lennokilla – BBC vahvistaa videoiden aitoudenSuomalaisia seilaa Greta Thunbergin kanssa Gazaan – "Täytyy varautua kaikkiin mahdollisiin tilanteisiin"Gazaa kohti lähtenyt avustuslaivue joutui palaamaan BarcelonaanGreta Thunbergin kanssa Gazaan pyrkii 10 suomalaista – nimilista julki
GazaIsraelin ja Hamasin sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Gaza
  • Eilen23:18
    Israelin ja Hamasin sota

    Hamas luovutti yhden kuolleen panttivangin ruumiin Israelille

  • 25.10.21:30
    Israelin ja Hamasin sota

    Israel kertoo iskeneensä Gazaan – kohteena Islamilainen jihad

  • 22.10.18:47
    Israel

    Kansainvälinen tuomioistuin Israelille Gazasta: "Miehittäjän huolehdittava perustarpeista"

  • 22.10.09:52
    Israelin ja Hamasin sota

    Raghad, 18, menetti kotinsa, ystävänsä ja koulunsa – valmistui silti ylioppilaaksi Gazassa: "Minulla oli vain kirjat"

  • 21.10.18:59
    Israel

    Vance uskoo Gazan aselevon pitävän