Jääkiekon Liigassa pelaava Helsingin IFK teki perjantaina kovan ratkaisun antamalla päävalmentaja Ari-Pekka Selinille potkut. Urheilujohtaja Tobias Salmelaisen mukaan syynä on laskusuuntaan mennyt peli, jollaista seura ei runkosarjan loppupäässä tahdo nähdä.
Selinin oli tarkoitus valmentaa seurassa kauden loppuun asti, minkä jälkeen apuvalmentaja Jarno Pikkarainen olisi ottanut komennon vuosiksi 2019-2021. Seitsemäntenä oleva IFK kuitenkin päätyi näyttämään Selinille ovea jo nyt.
– Iso kokonaisuus vaikuttaa aina, kun joutuu tekemään vaikeita ratkaisuja. Viimeisen parin viikon aikana suoritustaso on laskenut takaisin sinne, missä se oli syksyn aikana. Siihen ei ole nyt varaa, ollaan jo tammikuun lopulla. Jouduimme tekemään vaikean ratkaisun, urheilujohtaja Tobias Salmelainen kommentoi MTV Urheilulle.
IFK on ottanut tänä vuonna pelatusta kahdeksasta ottelustaan täyden pistepotin vain kolmesti. Joukkue menetti keskiviikkona kolmen maalin johdon ja hävisi Ilvekselle jatkoajalla lopulta 5-6.