Stressi saa todella värin pakenemaan hiuksista – nyt ilmiölle on selitys: "Vahinko on pysyvä"

Stressi saa kirjaimellisesti aikaan harmaita hiuksia, Nature-tiedelehdessä ilmestynyt tutkimus osoittaa.
Stressin tiedetään vaikuttavan elimistöön monin näkyvin tavoin. Viheliäinen vaiva saa painon nousemaan, finnejä kohoamaan ja hiukset lähtemään. Arkihavainnot ja historialliset anekdootit viittaavat myös siihen, että stressi saa hiukset harmaantumaan.
Esimerkiksi 1700-luvulla eläneen Ranskan kuningattaren Marie Antoinetten sanotaan harmaantuneen yhdessä yössä, kun hänet vangittiin vallankumouksen yhteydessä ja laitettiin odottamaan teloitustaan.
Stressi saa todella väriin pakenemaan hiuksista, todistaa tuore Harvardin ja San Paolon yliopistojen tutkimus – tai ainakin hiirten karvoista. Tutkijoilla on myös selitys siihen, miksi näin käy.
Muutos on pysyvä
Tutkijat altistivat tummakarvaisia jyrsijöitä kovalle psyykkiselle ja fyysiselle stressille ja huomasivat niiden karvoituksen vaalenevan. Syyn tutkijat paikansivat muutaman yrityksen jälkeen sympaattiseen hermostoon, jonka toiminta vilkastuu stressitilanteissa saaden aikaan ”taistele tai pakene” -reaktion.
Tutkijat havaitsivat, että sympaattinen hermosto ulottaa vaikutuksensa jokaiseen ihon karvatuppeen eli karvan juurta ympäröivään osaan. Hiirikokeissa tutkijoille selvisi, että stressi saa karvatupen solut vapauttamaan noradrenaliinia. Tuo sympaattisen hermoston soluista lähtöisin oleva välittäjäaine aiheutti karvatupessa melanosyyttien kantasolujen liiallisen aktivoitumisen. Melanosyytit ovat pigmenttisoluja, jotka tuottavat ihon ja sen karvojen tummaa väriä aiheuttavaa melaniinia.
Osa karvatupessa sijaitsevista kantasoluista toimii pigmenttiä tuottavien solujen säiliöinä. Nämä säiliöt tyhjenivät stressin aikaansaaman noradrenaliinin liiallisen vapautumisen vuoksi jo muutamassa päivässä. Muutamassa viikossa akuutille stressireaktiolle altistuneet mustat hiiret olivat muuttuneet täysin valkoisiksi. Löydös vihjaa, että stressi voi aiheuttaa pysyvää kantasolujen ehtymistä.
– Vain muutamassa päivässä kaikki pigmenttiä tuottavat kantasolut oli menetetty. Kun ne ovat poissa, pigmenttiä ei voi enää tuottaa. Vahinko on pysyvä, tutkimusta tehnyt Harvardin professori Ya-Chieh Hsu sanoo tiedotteessa.
Löydös lisää ymmärrystä stressin vaikutuksista
Eettisestä näkökulmasta voi kysyä, oliko hiirien kiduttaminen sen arvoista, että ihmiset tietävät, miksi stressi saa hiukset harmaantumaan. Tutkijoiden mukaan löydös voi kuitenkin auttaa ymmärtämään paremmin stressin vaikutusta elimiin ja kudoksiin laajemmin.
Hiirten ja ihmisten pigmenttiä tuottavat kantasolut ja sympaattinen hermosto ovat keskenään hyvin samanlaiset.
Lähteet: The Harvard Gazette, CNN, BBC
Uusimmat
-
”Hän ei löytänyt elämäniloa, vaikka yritti” Mainos
-
23:45
Hallituksen kehysneuvottelut pääsivät vauhtiin, isoja linjoja ratkottiin vielä Säätytalon myöhäisillassa
-
23:36
Anton Lundell ja uran ensimmäinen, Lukon slovakit hurjana – katso SM-liigan pudotuspeli-illan kaikki maalit
-
22:55
Miksi suurseura Kärpät jäi jalkoihin? HIFK-leiristä suorat sanat
-
22:39
Genovan tuhoisan siltaonnettomuuden tutkinta valmistui: Siltaa ei huollettu lainkaan, tukipilarit tarkastettiin kiikaroimalla
-
22:36
SM-liigan pudotuspeli-illassa törkytapaus – kurinpito otti kopin
-
22:18
Pekka Virta sai iloita katsomon puolelta – Lukko vakuuttavalla tavalla välieriin
-
21:53
Ravintolarajoitukset muuttuvat useilla alueilla perjantaista lähtien – tällainen on uusi välitaso
-
21:53
Mikko Manner avautui Kärppien floppikaudesta – otti syyt täysin niskoilleen: "Varmaan ruvennut luulemaan itsestäni liikoja"
-
21:34
Kehysriihineuvotteluissa edetty Saarikon mukaan ”hiiren askelilla” – koko hallitus koolla perjantaina aamulla
-
21:25
Tappara ryöstöretken myötä lähelle jatkopaikkaa – Kuopiossa kuohuttavia vaiheita
-
21:14
Äiti sai oudon kuvaviestin ja pelkäsi vävykokelastaan – myöhemmin mies hakkasi tyttären hengiltä Jyväskylässä
-
21:02
Kanye West on suunnannut katseensa jo tulevaisuuteen – tätä hän toivoo uudelta puolisolta
-
20:52
Kärppien kausi päättyi syväsukellukseen – HIFK marssi tappioitta välieriin
-
20:49
"Tästä uhkaa tulla velka- ja temppuriihi" – SDP:n ja Kokoomuksen edustajat kohtasivat, närää herättää myös "uutena" esitelty työllistämiskeino
-
20:46
Euroopan futiksessa myllertää – Tuomas Virkkunen tukeutuu miljardilukuihin: "Tulossa eteen"
-
20:43
Runkosarjan voittaja Lukko häikäisevällä tavalla jatkoon – Ilves jäi pahasti jalkoihin puolivälieräsarjassa
-
20:25
Tämä luonteenpiirre altistaa Parkinsonin taudille – myös muita tunnettuja haittoja
-
20:23
Törkytemppu! KalPa-hyökkääjä täräytti Tappara-tähteä poikittaisella mailalla naamaan
-
20:15
Herttuatar Catherine vei lapsensa ostoksille – näin pikkukuninkaalliset käyttäytyivät kaupungilla
-
Lataa lisää