Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Soininvaara Afrikan pakolaiskriisin ratkaisemisesta: "Olemme auttamattomasti myöhässä – Suomi voisi ainakin luopua sokerinviljelystä"

Soininvaaran mielestä tuontia Afrikasta pitäisi helpottaa, ja Suomi voisi ainakin poistaa tuontirajoitukset. Hänen mielestään sokerijuurikkaan viljeleminen Suomessa on turhaa.
Soininvaaran mielestä tuontia Afrikasta pitäisi helpottaa, ja Suomi voisi ainakin poistaa tuontirajoitukset. Hänen mielestään sokerijuurikkaan viljeleminen Suomessa on turhaa. Lehtikuva
Julkaistu 14.07.2017 18:06
Toimittajan kuva

Anu Punkari

anu.punkari@mtv.fi

Punkaria

– Olemme Afrikasta saapuvan pakolaistulvan ratkaisemisessa auttamattomasti myöhässä. Näin sanoo tietokirjailija, poliitikko Osmo Soininvaara MTV Uutisten haastattelussa SuomiAreenassa Porissa. Soininvaara jatkaa, että Afrikan katastrofin estämiseksi olisi pitänyt toimia jo 40 vuotta sitten.

– Kysymys on Afrikan väestöräjähdyksestä, johon ei ole osattu eikä kehdattu puuttua millään tavoin. Väestöräjähdys on hyvin hankala ja harmilinen asia. Nyt pitäisi nopeasti saada talous kasvuun Afrikan maissa.

YK:n väestötilastojen mukaan Afrikan väkiluvun arvioidaan kaksinkertaistuvan vuoteen 2050 mennessä. Suomellakin voisi Soininvaaran mielestä olla osansa Afrikan väestönkasvun hillitsemisessä ja talouden nousussa. 

– Tuontia Afrikasta pitäisi helpottaa, ja Suomi voisi ainakin poistaa tuontirajoitukset. Yhtä järkevää kuin viljellä banaaneja Suomessa on viljellä sokeria Suomessa. Jostain syystä sitä pidetään täällä järkevänä. Tuontisuoja afrikkalaiselta sokerilta pitäisi poistaa, koska onhan se sokeriruoko niin paljon tehokkaampi kasvi kuin Suomessa vaivalloisesti viljeltävä sokerijuurikas, Soininvaara paukuttaa.

Vastaavanlaisia esimerkkejä on Soininvaaran mielestä monia.

–  Vapaakauppa pitäisi yksinkertaisesti sallia, myös muiden Euroopan maiden ja Afrikan välillä, vaikka vain yksipuolisestikin.

Lisää aiheesta:

Pakolaismäärässä surullinen rajapyykki rikki – "Todella katastrofaalinen ja pysäyttävä luku"Taloustieteilijä kävi varoittamassa hallitusta luontokadosta – "Ryöstämme luontoa, koska se on liian halpaa"EU-maat ruokkivat Putinin sotakassaa miljardilla päivässä – hirmusummia näyttävä laskuri saa europarlamentin jäsenen Sirpa Pietikäisen vakavaksiNäin Ukrainan sota voi vaikuttaa elintarvikkeiden saatavuuteen – MTK nostaa esiin yhden huolenaiheen, josta ei ole puhuttuMaailman väestönkasvussa edessä mullistus: Afrikan väkiluku kolminkertaistuu tällä vuosisadalla ja muuttoliike voimistuu – ulkoministeri Haavisto peräänkuuluttaa toimia: "Huolestuttavaa"Ajatuspaja: Perverssiä luoda etnisiä ongelmia 50 vuotta vanhaan sopimukseen viitaten
SuomiareenaPakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomiareena
  • 25.7.15:02
    Perhe

    Suomessa syntyvyys on jo ultramatalaa – onko vika työelämässä?

  • 5.7.07:01
    SuomiAreena2025

    Tilastot vetävät hiljaiseksi: Useampi kuin joka viides lapsi joutuu oman vanhempansa pahoinpitelemäksi

  • 1.7.08:01
    Väkivalta

    Nuorten väkivaltaa ja radikalisoitumista ehkäistään uudella keinolla

  • 1.7.05:10
    Huijaukset

    Rakkaushuijarit vihaavat Tuulaa, joka paljastaa heitä netissä: "Olen rikollisille ongelma"

  • 30.6.19:01
    SuomiAreena2025

    Harva nainen tietää tätä seikkaa hormoneistaan