Snookerin kokenut ammattilaispelaaja Anthony Hamilton koki ison takaiskun saapuessaan Gibraltar Open -turnaukseen.
Koronavirusepidemian vaikutukset ovat iskeneet kovasti urheiluun, mutta snookerin maailmankiertue jatkuu Gibraltarilla – 48-vuotiaan Hamiltonin kannalta ikävissä merkeissä.
Toinen ammattilaispelaaja Alfie Burden jakoi sosiaalisessa mediassa kuvan (alla) lentokentältä. Siinä komeilee Hamiltonin hajonnut työväline.
– Kaverini Anthony Hamilton keppi näytti tältä, kun hän saapui Gibraltarille. Hän käytti tätä keppiä 34 vuotta. Musertavaa hänelle. Mukavia matkatavaroiden käsittelijöitä, Burden kirjoitti sarkastisesti.
Harmi on suuri, sillä snookerammattilaiset ovat erittäin uskollisia hyväksi havaittuja työvälineitä kohtaan. Huippupelaaja Ali Carter lohdutti kollegaansa Twitterissä.
– Tämä voi kuulostaa tyhmältä, mutta tuo voi olla korjattavissa. Keppini, jolla tein maksimipistesarjan MM-kisoissa, pysyi liimattuna kasassa vuosien ajan. Noin 30 senttiä kepin päästä putosi lattialle, kun keppi katkesi. Se liimattiin yhteen, minkä jälkeen pelasin normaalisti. Ehkä sitä kannattaa yrittää, Carter kommentoi.
Maailmanlistalla sijalla 48 oleva Anthony Hamilton pelaa Gibraltarin turnauksen avauskierroksella Ben Woollastonia vastaan perjantaina. Hamilton on voittanut urallaan yhden rankingturnauksen ja kerännyt palkintorahaa noin 1,6 miljoonaa euroa.

