MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi kritisoi Liigaviikossa Oulun Kärppiä selittelyn kulttuurista.
Liigaviikko niputtaa
SM-liigan puheenaiheet!Uusi jakso katsottavissa maksutta MTV Katsomossa torstaisin.
Kärpät hallitsi eri otteisiin jääkiekon SM-liigaa edellisillä vuosikymmenillä. Oululaisseura on voittanut seitsemän kahdeksasta Suomen mestaruudestaan tällä vuosituhannella: 2004, 2005, 2007, 2008, 2014, 2015 ja 2018.
Lue myös: SM-liigan ehdotukset pöydälle: Karri Kiven jyrkistä näkemyksistä vääntöä – "Miten se auttaa?"
Viime vuodet ovat olleet kuitenkin melkoista tervanjuontia, vaikka 2024 tuli yksittäinen pronssi. Viime kaudella seura jäi peräti pudotuspelien ulkopuolelle 13:nneksi ja nyt seura on samalla sijalla.
Karri Kivi kiteytti torstain Liigaviikossa, että Kärppien "kaikki tekeminen kentällä on ollut jäykkää" jo vuosien ajan.
– Koetetaan koko ajan mustaa puhua valkoiseksi, Kivi sanoi.
– Perustellaan tilastoilla, videoilla ja kaikilla sitä olemassaoloa. Vaikka ei näytä hyvältä, taas tulee jotain dataa mukaan, että tältä tämä näyttää. Ulospäin se antaa ihmeellisen kuvan.
Kivi koki Kärppien hallineen SM-liigaa parinkymmenen vuoden ajan sen takia, että sen pelaajat "luistelivat muilta karkuun".

