MTV Urheilun asiantuntija Petteri Sihvonen pohdiskelee päävalmentajien Raimo Helmisen ja Jarno Pikkaraisen erikoista tilannetta seuroissaan TPS:ssä ja HIFK:ssa.
TPS:n ja Raimo Helmisen tilanne on erikoinen. Jos kohta ennen kautta ihmeteltiin, miksi uutta nousua hakeva suurseura TPS teki nykyaikana erittäin harvinaisen ainoastaan vuoden mittaisen päävalmentajasopimuksen Helmisen kanssa, aihetta ihmettelyyn on saatu lisää.
Helminen on tehnyt jo hyvän aikaa niin erinomaista työtä päävalmentajana, että tuntuu erikoiselta, kun Helmisen pesti päättyy muutaman kuukauden kuluttua.
Vahva huhu on, että Helmisen paikalle asettuu ensi sesongiksi KooKoon nykyinen päävalmentaja Jussi Ahokas, jonka joukkueella on viime aikoina ollut huomattavan vaikeaa tuloksen tekemisen puolesta.
Jarno Pikkaraisen tilanne HIFK:ssa on hieman samansuuntainen, mutta sittenkin erilainen. Pikkarainen on löytänyt valmentamisensa viisasten kiven vasta käsillä olevalla, mitä ilmeisimmin viimeisellä päävalmentajakaudellaan Stadin Kingeissä.


