Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seksityöläinen paljastaa totuuden työstään: Nämä yleiset uskomukset eivät pidä paikkaansa

Moni seksityöläinen pitää työstään.
Moni seksityöläinen pitää työstään.Shutterstock
Julkaistu 23.08.2015 20:01

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Amerikkalainen Sarah Greenmore kirjoitti Independent-lehteen rohkean kannanoton työstään prostituoituna.

Liki puolitoista vuotta Nevadan laillisessa Moonlight Bunny Ranch -bordellissa työskennellyt Sarah Greenmore kertoo rehellisesti rakastavansa työtään.

– Työni on sekoitus asiakaspalvelua ja fantasioiden täyttämistä, ja rakastan sitä. Se sopii tarpeisiini ja antaa taloudellista vakautta, jota minulla ei ole ennen ollut, Greenmore kirjoittaa Independent.co.uk-sivustolla.

Greenmore jatkaa kuitenkin huomanneensa jo uransa alussa, että työhön liittyy paljon asioita, joita ulkopuoliset eivät ymmärrä. Seuraavat viisi yleistä uskomusta Greenmore haluaa kumota.

1. "Seksityö sopii laiskalle – ja on helppoa"

– Voin kuvailla työtäni monin tavoin, mutta en helppona. Työskentelen 12–14 tunnin vuoroissa joka päivä, ja tänä aikana palloilen neljän sosiaalisen median tilin, kahden työsähköpostin, useiden alan nettifoorumeille kirjoittelun, asiakastapaamisten aikataulujen, radiohaastattelujen järjestelyn, nettiesseiden kirjoittelun ja pikkutarkan siivoamisen kanssa.

– Tapaan myös lukemattomia bordellin vieraita, vien heitä kierroksille mittaillen heidän kiinnostustaan ja yritän saada selville, mitä he haluavat, jonka jälkeen sovin vielä hinnoista. 

Greenmore huomauttaa, että kaikki tämä tapahtuu jo ennen seksiä. Sängyssä hänen kontolleen jää yleensä suurin osa fyysisestä työstä, jonka lisäksi Greenmore joutuu tekemään parhaansa, jotta asiakas pystyy rentoutumaan. Nainen muun muassa kuuntelee asiakkaan salaisimmatkin tunnustukset, ja pitää huolen, että asiakas saa rahoilleen vastinetta.

– Seksityö on fyysisesti intiimi terapiaistunto suurimmalle osalle asiakkaistamme. Monet itsenäisesti työskentelevät seksityöläiset joutuvat lisäksi varaamaan hotellihuoneita, tutkimaan asiakkaan taustat varmistaakseen, etteivät he ole vaarallisia, hoitamaan omat nettisivunsa ja mainostamisen, Greenmore kirjoittaa.

2. "Seksityöntekijät levittävät tauteja"

Greenmore kertoo, että vastoin yleisiä ennakkoluuloja työntekijät käyttävät aina kondomeja ja suuseksisuojia.

– Nevadassa kaikki osavaltion tuhannet laillisesti seksialalla työskentelevät käyvät pakollisissa sukupuolitautitesteissä viikoittain. Nevadan bordelleissa ei ole koskaan raportoitu HIV-tapausta. 

Greenmore vakuuttaa, että bordellin työntekijät ottavat terveytensä vakavasti.

– Jos vartalomme eivät ole huippukunnossa, emme voi maksaa laskujamme, ruokkia itseämme tai elättää perheitämme. Terveytemme tai asiakkaamme terveyden vaarantaminen yhden asiakkaan halujen vuoksi voisi pilata maineemme ja maksaa meille meidän työmme. Turvaudumme siis kaikkiin varotoimiin suojellaksemme itseämme ja asiakkaitamme.

3. "Vain hyypiöt, luuserit ja epätoivoiset miehet käyvät seksityöntekijöiden luona"

Greenmore kirjoittaa, että bordellin ovista kulkee monenmoisia ihmisiä: keski-ikäisiä pariskuntia, jotka kaipaavat piristystä rakkauselämäänsä, nuoria sotaveteraaneja, jotka kamppailevat paluusta siviilielämään ja deittailun maailmaan, arvostettuja bisnesmiehiä, lakimiehiä, lääkäreitä ja muita ammattilaisia, joiden vaativa työ ei jätä aikaa deittailuun. Tai vaikka Aspergerin oireyhtymästä kärsiviä miehiä, joille tavallinen parisuhde voi olla haastava ja hämmentävä paikka.

– Monelle seksityöläisen tapaaminen on enemmän kuin pelkkää seksiä.

Greenmoren mukaan bordelli tarjoaa turvallisen paikan seksuaalisuudelle ja fyysiselle läheisyydelle. Asiakkaat voivat laskea suojamuurinsa ja kokea yhteyden liki tuntemattoman ihmisen kanssa, mikä voi olla heille terapeuttista.

– Olemme myös opettajia, ohjaten neitsytasiakkaamme ensimmäistä kertaa seksiin ja läheisyyteen. Asiakkaamme kohtelevat meitä samalla kunnioituksella ja ihailulla, ja ovat yhtä kilttejä meille kuin me heille. Asiakkaidemme häpäiseminen demonisoi heidän seksuaalisuutensa, mikä on ahdasmielistä ja syyttävää.

4. "Seksityöntekijät vihaavat työtään"

kuvakaappaus, prostituoituGreenmore vakuuttaa pitävänsä työstään.Kuvakaappaus: Independent.co.uk

– Kungfutse sanoi "Valitse työ, jota rakasta, eikä sinun tarvitse tehdä töitä päivääkään elämäsi aikana". 

Greenmore ihmettelee, miksei sanonta pidä paikkaansa seksityöntekijöiden kohdalla yhteiskunnan silmissä. Nainen vakuuttaa, että seksityöntekijät ovat valinneet ammattinsa, koska se sopii heidän taloudellisiin tarpeisiinsa, joillekin myös henkisiin tai seksuaalisiin tarpeisiin. Joillekin työ on vain tapa saada rahaa, eikä siinäkään Greenmoren mielestä ole mitään pahaa.

– Työmme on syvästi henkilökohtaista ja intiimiä. Näemme ihmiset haavoittuvaisimmillaan, kun he ovat alasti, ja ilmaisten sisimpiä halujaan. Nämä halut ovat voineet olla piilotettuina vuosia, vuosikymmeniä. Suhteet, joita kehitän asiakkaiden kanssa, ovat vilpittömiä ja olen iloinen nähdessäni heidän lähtevän hehkuvina, rentoutuneina ja helpottuneina. 

Greenmore kertoo kuulleensa usein palautetta asiakkailtaan. "Kiitos, tarvitsin tätä." "En ole koskaan tuntenut oloani rentoutuneemmaksi."

Nainen kertoo, että oman aikataulun mukaan eläminen ja oman yrityksen pyörittäminen tuo elämään kaivattua vapautta.

5. "Seksityöläiset ovat rikki"

"Hänen vanhempansa ovat taatusti ylpeitä."

"Kannattaisiko hankkia koulutus?"

"Hänellä on varmaan isäongelmia."

"Paljonkohan huumeita hän tarvitsee selvitäkseen työvuorosta."

– Kaikki nuo ovat todellisia kommentteja, jotka olen kuullut netissä tai kasvotusten. Käsitys siitä, että ammattini on viimeinen vaihtoehto rikkinäiselle, kouluttamattomalle naiselle, jolla on huumeongelma, on karhunpalvelus sille laajalle otokselle naisia, jotka valitsevat olevansa seksityöläisiä. Se on epäinhimillistävää, ja sallii jatkuvan väkivallan ja sosiaalisen stigman seksityöläisiä vastaan kukoistaa.

Greenmore kirjoittaa vielä lopuksi, että seksityö pitäisi laillistaa, ja yhteiskunnan heikoimmille tulisi turvata turvallisuus, sosiaalipalvelut ja perusihmisoikeudet.

Lähde: Independent

Lisää aiheesta:

Sherry on 70-vuotias domina – löysi todellisen kutsumuksensa avioeron jälkeen: "Olin ennen aikamoinen hiirulainen"Seksityötä tekevä Juhani tietää, että naisetkin ostavat seksiä: "Toiset haluavat puhua ja olla lähellä, toiset taas kunnolla selkään kaksi tuntia putkeen"Älä anna seksin muuttua askareeksi muiden joukossa! Seksiasiantuntija varoittaa elämänmuutoksesta, joka "voi pilata seksielämäsi"Kendra on "seksisijainen" – auttaa seksipulmissa rahasta: "Syvällä sydämessäni uskon, että tarjoan korvaamatonta palvelua"Miesseuralaisena työskentelevä Nick paljastaa, mitä naiset hänestä haluavat: ”Haluan antaa heille koko rahan edestä”Laurie tyrmää kiittämättömät ja tylsät miehet: "Naisten on parempi elää sinkkuna"
Seksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Seksi ja parisuhde
  • Eilen19:52
    Rakkaus

    Ennen kirjoitettiin rakkauskirjeitä, nykyisin selataan Tinderiä – onko rakastuminen muuttunut?

  • ke06:27
    Halloween

    Tiesitkö? Vuoden yksinäisin päivä lähestyy – ainakin amerikkalaisille

  • 26.10.15:15
    Miehet

    Tätä moni mies toivoo, muttei uskalla pyytää – "Ei olla hiffattu kääntää rooleja toisinpäin"

  • 26.10.11:35
    Miehet

    Seksuaaliterapeutilta painava viesti: Miehet opetelkaa sanomaan "opeta mua"

  • 25.10.20:45
    Seksuaalisuus

    Voimakas orgasmi ilman erektiota – harva tietää, miten se on mahdollista