Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Sebastien Ogierilta havainto: "Vaikeaa pitää auto tiellä"

Sebastien Ogier näkee MM-rallin renkaiden tehneen ison muutoksen autojen ajettavuuteen.
Sebastien Ogier näkee MM-rallin renkaiden tehneen ison muutoksen autojen ajettavuuteen.Toyota Gazoo Racing
Julkaistu 08.05.2025 08:58

Toni Heinonen

Sebastien Ogier lähtee saalistamaan menestystä Portugalin sorarallissa.

Ogier ajaa jälleen tänä vuonna vain osittaisen kauden Toyotan Rally1-autolla. Ranskalaisässä on ollut vakuuttavassa iskussa kauden kahdessa ensimmäisessä rallissaan: Monte Carlossa hän juhli voittoa tammikuussa ja huhtikuun lopulla hän oli kakkonen Kanariansaarten asvalttirallissa.

Portugalin sorakisa on yksi Ogierin suosikeista. Hän on voittanut MM-osakilpailun peräti kuudesti – useammin kuin yksikään toinen kuljettaja.

– Nyt olemme taas soralla. Minulle tauko on ollut pidempi, sillä edellinen sorakisani oli viime vuonna Chilessä. Siksi on vieläkin tärkeämpää päästä taas rytmiin kiinni, Ogier virkkoi testipäivänsä lomassa.

Lue myös: Kalle Rovanperältä huolestuttavaa puhetta

Ogierilla oli kovasti töitä paiskittavana testissään Pohjois-Portugalissa.

– Renkaat ovat muuttuneet merkittävästi, joten sillä puolella on paljon opittavaa. Sääolosuhteet olivat myös hankalat, joten töitä oli paljon tehtävänä.

Viime vuonna Rally1-autot saivat lisätehoa hybridiyksiköistä, ja lisäksi käytössä olivat Pirellin renkaat. Nyt hybridiyksiköitä ei enää ole, ja rengastoimittajana on nykyään Hankook.

Paljon on siis muuttunut siitä, kun Ogier kilpaili viimeksi soralla reilut seitsemän kuukautta sitten Chilessä.

– Nyt olemme hiljalleen tottumassa siihen, että tehoa on hieman vähemmän kuin viime vuonna, ja se tarkoittaa, että ajotyylin täytyy olla entistäkin siistimpi, Ogier sanoi.

Ogierin testipäivän aikana taivaalta ropisi ajoittain rankasti vettä. Kahdeksankertainen maailmanmestari teki testissään mielenkiintoisen havainnon.

– Rehellisesti sanottuna nämä uudet renkaat ovat aika haastavat tällaisissa oloissa. Niissä on hyvin tiivis kuviointi, ja tällä autolla on erittäin helppo joutua vesiliirtoon – ja silloin auton pitäminen tiellä on vaikeaa. Mutta teemme töitä sen eteen, Ogier totesi.

– Gran Canarialla näimme, kuinka tärkeää löytää hyvät säädöt autoon. Uskon, että sama pätee nytkin, kun aloitamme useamman sorarallin putken.

Portugalin MM-ralli ajetaan Porton ympäristössä 15.-18. toukokuuta.

Lisää aiheesta:

Sebastien Ogierilta myrskyvaroitus Kalle Rovanperälle heti testeissä? "Ero kuin yöllä ja päivällä"Sebastien Ogierin unelman tiellä iso esteKauden avausrallin voittanut Sebastien Loeb povaa itselleen haasteita – "Se ei ole paras lähtöpaikka" Sebastien Ogier palasi konttorille – rallimestarilta paljastus viime kaudesta: "Välillä ärsytti"Sebastien Loebilta mieluisa uutinen rallifaneille – "Meidän on löydettävä kompromissi"Sebastien Loeb palaa MM-rallipoluille – yltääkö voittovauhtiin asvaltilla? "Tunne oli ainakin hyvä"
MM-ralliSebastien OgierRalliToyotaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta