Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sebastien Loebin sivuuttaminen tarjoaa merkittävän oljenkorren – "Saattoi näyttää siltä, että urani on jo ohi"

©SPORTSFILE
Julkaistu 29.01.2020 06:55
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Irlantilainen Craig Breen saa himoitsemansa mahdollisuuden rallin MM-sarjassa, kun Hyuandai päätti vaihtaa hänet Sebastien Loebin tilalle Ruotsin MM-ralliin. 

Hyundai oli suunnitellut ajavansa Ruotsissa kolmikolla Thierry Neuville–Ott Tänak–Loeb, mutta tähän tuli muutos heti Monte Carlon avauskisan jälkeen. Breen palaa Hyundain rattiin ajettuaan viime kaudella vain kaksi MM-rallia. 

– Tiedän, että ulkoa päin saattoi näyttää siltä, että urani on jo ohi. Mutta Andrea (Hyundain tallipäällikkö Adamo) sanoi, että minun pitää luottaa häneen, Breen kommentoi Autosportille. 

LUE MYÖS: Ott Tänak pesi hirmukolarinsa jälkipyykkiä – "Se on suurin sääli"

Breen sanoo, ettei hänestä tuntunut missään vaiheessa siltä, että hän olisi pudonnut pois Hyundain paletista. 

– Olen niin innoissani, että pääsen takaisin autoon. Haluan näyttää mihin pystyn MM-sarjassa. 

– Olen valmis tekemään mitä tahansa pysyäkseni tiimissä. Haluan edetä urallani täällä. Tämä on erityinen paikka, Breen hehkuttaa.  

Hyundain johto tunnusti, että maanantainen päätös oli osittain taktinen, sillä avauskisasta poissa ollut Breen pääsee ajamaan Ruotsissa ryhmän viimeisenä. Jos olosuhteet ovat lumiset, Breen hyötyy puhtaammasta linjasta. 

Ruotsin MM-ralli on ohjelmassa reilun kahden viikon päästä. Osakilpailun järjestämisen yllä on kuitenkin kysymysmerkkejä olosuhteiden takia.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalan tuiki tärkeä näytönpaikka on vaarassa peruuntua: 15 vuoden takaiset tapahtumat luovat uskoa – "Olen nähnyt aika monenlaista"

Lisää aiheesta:

Hyundai-pomolta maukas viesti Teemu Suniselle? "Tärkeä osa tiimiämme nyt ja tulevaisuudessa"Viime kauden floppikuski näytti Ruotsin MM-rallissa – "On jopa vähän epätodellista"Uudet tiedot MM-rallista kuumensivat Ott Tänakin tilanteen polttavaksi – "Silloin muilla ei ole enää käytännössä mahdollisuutta"MM-rallissa jysähti isoja uutisia – tallipomolta täysin päinvastaista puhetta kuljettajastaanSekoittaako Ott Tänak Jari-Matti Latvalan suunnitelmat? Suomalaispomon toiveet voidaan jyrätäTallin tiedote sai Sébastien Loebin kiusalliseen valoon – mestari kertoi rehdisti, miksi Ruotsin ralli jää väliin: "Tein päätöksen 20 sekunnissa"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 07:11
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä teki "erikoisen päätöksen" – suomalaistähti haastajan asemassa: "Ei se ainakaan helpota"

  • Eilen09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa