Sardinian MM-ralliin valmistautuva Teemu Suninen on kiinni isossa näytönpaikassa rallin MM-sarjassa.
LUE MYÖS: Kalle Rovanperälle sataa helpotusta – Sardinian nuotituspäivän olot lupailevat hyvää
LUE MYÖS: Esapekka Lapin raaka kritiikki herättää ihmetystä: "Pakko pitää maltti sen kanssa"
Suninen testasi ainoana WRC-tallin ulkopuolisena kuljettajana Hyundain i20 N Rally1 -hybridiautoa Keski-Suomessa viime viikolla. Kaikki merkit viittaavat siihen, että Suninen pääsee tämän kauden toisella puoliskolla ajamaan ykköskaliiberin autoa MM-ralleissa.
Hyundai menetti irlantilaiskuljettaja Craig Breenin traagisessa testionnettomuudessa huhtikuussa Kroatiassa. Breenin piti jakaa kolmatta tehdastallin autoa tällä kaudella yhdessä espanjalaiskonkari Dani Sordon kanssa. Nyt korealaisvalmistaja on kuitenkin joutunut etsimään uutta kuskia, joka voisi ajaa varsinkin Suomen ja Viron kaltaisissa nopeissa soraralleissa.
– Teemu kuuluu perheeseemme ja hän on kuulunut Hyundain perheeseen jo aiemminkin. Hän on nyt WRC2-tiimissämme ja hänestä pidetään siellä hyvää huolta, Hyundain tallipäällikkö pyöritteli MTV Urheilulle ennen Sardinian rallin alkua.
