Sankarikoira varoitti nukkuvaa omistajaansa tulipalosta – liekit tuhosivat lähes kaiken omaisuuden: ”Hän tuskin olisi elossa ilman koiraansa”
Pomeranian pelasti omistajansa tulipalolta Australiassa. Palohälytin ei toiminut, mutta koira haukkui miehen hereille.
Gucci-niminen pomeranian pelasti omistajansa George Rutonskin Sydneyn kaupungissa maanantaiyönä. 58-vuotias Rutonski nukkui kotonaan, kun liekit roihahtivat. Tapauksesta uutisoi CNN.
Rutonski heräsi, kun hänen 2-vuotias koiransa haukkui savun hajulle. Naapuriensa avustuksella Rutonski ja Gucci pääsivät ulos palavasta talosta.
Rutonski toimitettiin tarkistettavaksi sairaalaan sen varalta, että hän olisi hengittänyt savua. Mies kertoo olevansa kiitollinen koiralleen henkensä pelastamisesta.
– Kuten sanotaan, koira on ihmisen paras ystävä, Rutonski toteaa yksikantaan.
Suurin osa asunnosta tuhoutui ja katto romahti
Miehen naapuri kertoo, että Rutonski ”menetti kaiken” paloyönä:
– Hän tuskin olisi elossa ilman koiraansa.
Suurin osa asunnosta, jota Rutonski vuokrasi, tuhoutui tulipalossa. Myös osa katosta romahti tapahtuneen seurauksena.
Palon syttymissyystä ei ole toistaiseksi tietoa, mutta se on saattanut saada alkunsa kynttilästä tai tupakasta. Rutonski kertoo, ettei kuullut palohälytintä, minkä hän arvioi johtuneen katon romahtamisesta.
– Palohälyttimet ovat parhaita, mutta myös koirat ovat hyviä, palomies toteaa tapauksesta kertovassa uutislähetyksessä.
Uusimmat
-
18:18
Krista Kiurun toiminta kuumentaa tunteita eduskunnassa: "Työpaikkakiusaamista"
-
18:15
Mies tulitti ravintolan edustalla Tampereella, osui ulkopuoliseen – viisi vuotta vankeutta
-
18:12
Olkiluoto 3:n sähköntuotanto keskeytynyt
-
18:08
Roman Rotenberg lataa hämmästyttävän väitteen Suomesta – "He itse ymmärtävät"
-
18:06
Kaksi kuumaa kysymystä arabiankielisissä keskusteluryhmissä: Onko rasismia ja miten Suomesta pääsee pois?
-
18:05
Purra kritisoi talousehdotuksia ja tunteet kiehahtivat eduskunnassa: "Kuulsi läpi vahva ylimielisyys"
-
18:05
Ensitreffit-Riian puhelimesta löytynyt Tinder puhuttaa – näin tuotanto vastaa
-
17:52
Suora lähetys: Presidenttiehdokkaat ottavat yhteen turvallisuuspolitiikasta
-
17:50
Ruotsi vajosi taantumaan
-
17:49
Stoltenberg: Ukraina on lähempänä Nato-jäsenyyttä kuin koskaan
-
17:37
Ukraina: Venäjä hyökkäsi yöllä lennokeilla ja ohjuksilla – MTV seuraa sotaa
-
17:35
Venäjä syyttää ukrainalaista euroviisuvoittajaa valheellisen tiedon levittämisestä: "Otetaan kiinni, jos hän tulee Venäjälle"
-
17:34
Luonnonvoimat uhkaavat Manchester Unitedin tärkeää ottelua
-
17:20
Alexander Stubbin asuvalinta sai Hiihtoliiton jyrähtämään – Ristomatti Hakola pahoittelee
-
17:15
Hanna Sumari joutui kirurgin veitsen alle: "Nyt en saa istua pitkään toviin"
-
17:04
Nokian paperitehtaalla tulipalo – ympäristöön levisi terveydelle vaarallista savua
-
17:01
Viiden kuukauden jäytävän päänsäryn syy paljastui – kallon sisältä paljastui pari syömäpuikkoja
-
16:55
Kalervo Kummolalta suorasanainen viesti kiekkopäättäjille – kommentoi SM-liigan toimintaa: "Antaa huonon kuvan"
-
16:55
SM-liigaseuralle kaappaus saman sarjan sisältä – 19-vuotiaalle hyökkääjälle pitkä sopimus
-
16:53
Venäjä suuttui "joukoista" Suomen rajalla – näin vastaa presidentin kanslia
-
Lataa lisää