Sami Pajari saavutti tänään päättyneessä Ruotsin rallissa uransa toisen palkintokorokesijoituksen MM-tasolla. Kolmossija oli henkisesti tärkeä täysin penkin alle menneen kauden avausosakilpailun jälkeen.
Lue myös: Sami Pajari palkintokorokkeelle – tuttu mies vei Ruotsin MM-rallin
Pajari ajoi Uumajan ympäristössä jopa uransa parhaan MM-rallin. Vauhti oli alusta asti kohdallaan, eikä missään vaiheessa ollut aistittavissa minkäänlaista epävarmuutta.
Tulos oli tervetullut sen jälkeen, kun tammikuussa Monte Carlossa vauhti oli täysin kateissa ja siihen päälle tuli vielä kaksi ulosajosta johtunutta keskeytystä.
Tallipäällikkö Jari-Matti Latvala ei juuri koskaan moiti omiaan, mutta tuolloin hänkin sanoi suoraan, ettei Pajarin viikonloppu mennyt putkeen.
– Ei ollut paras kauden aloitus Montessa, mutta nyt oltiin taas siinä, mitä loppukausi viime vuonna oli. Toivoin ja jaksoin uskoa siihen, että pystymme tällaisiin suorituksiin. Monte oli vain masentava siinä ekana. Aika hyvin se unohtui, kun pääsi töihin ja alkoi kyyti löytyä, Pajari sanoi Uumajassa kisan päätyttyä.
