Mies muutti elämänsä vasta kuultuaan, että kuolisi sairaalloisen lihavuutensa vuoksi pian.
Amerikkalainen Stanley Hollar, 42, onnistui laihduttamaan käsittämättömät 226 kiloa. Hollar onnistui urakassaan vian siksi, ettei muuta vaihtoehtoa ollut: miehelle kerrottiin, että hän kuolisi sairaalloisen lihavuutensa vuoksi, kertoo Daily Mail.
Hollar painoi aiemmin noin 307 kiloa. Mieletön laihdutusurakka alkoi kolmisen vuotta sitten, kun Hollarin lääkärit kertoivat miehelle, että hänellä on noin kolme kuukautta elinaikaa.
– Helmikuussa 2015, kun olin painavimmillani ja minulle kehittyi valtavia lääketieteellisiä ongelmia, ja tarvitsin muutosta, lääkäri sanoi, että minun pitäisi laihduttaa, tai olisin kuollut ennen 40-vuotispäivääni, Hollar muistelee.
Hollar oli jo viisivuotiaana ylipainoinen. Häneltä piti amputoida jalka opiskeluaikana jalkapallopelissä tapahtuneen onnettomuuden vuoksi. Vuosien kuluessa Hollarin paino-ongelma vain paheni.
Jos kuva ei näy, katso se täällä.
Jos kuva ei näy, katso se täällä.
Keskusteltuaan lääkärinsä kanssa huonosta ennusteestaan Hollar tarttui toimeen. Ensimmäisenä vuonna hän pudotti yli sata kiloa. Puolet painosta oli nesteitä; toinen puoli putosi kevyellä liikunnalla. Tämän jälkeen Hollar meni lihavuusleikkaukseen, joka kiihdytti painonpudotusta entisestään.
