Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sadat lemmikit palautetaan tullitarkastuksissa rajan taa – yhtenä syynä marjojen suojelu ihmiselle vaaralliselta loiselta

Tänä vuonna Tulli on tehnyt jo 15 800 tarkastusta, ja ne ovat aiheuttaneet 440 tointa.
Tänä vuonna Tulli on tehnyt jo 15 800 tarkastusta, ja ne ovat aiheuttaneet 440 tointa.Lehtikuva
Julkaistu 03.12.2016 22:23
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Satoja lemmikkieläimiä palautetaan joka vuosi takaisin tuontimaahansa. Suurin osa palautettavista eläimistä on koiria ja kissoja. Yleisin syy ovat puutteelliset asiakirjat, mutta myös esimerkiksi ihmisille vaarallisen loisen leviämistä luonnonmarjoihin halutaan estää.

Tulli tekee vuosittain noin 17 000 maahan ei-kaupallisesti tuotavien lemmikkieläinten tarkastusta. Viime vuonna ne johtivat 430 toimenpiteeseen, joista yleisin on palautus takaisin tuontimaahan.

Ääritapauksissa eläin voidaan myös joutua lopettamaan. Valtaosa tuotavista eläimistä on koiria, seuraavaksi eniten kissoja. Muita eläimiä tuodaan lemmikiksi häviävän pieni määrä.

Tänä vuonna Tulli on tehnyt jo 15 800 tarkastusta, ja ne ovat aiheuttaneet 440 toimenpidettä. Niiden maahantuontiin liittyviä virheitä on siis tehty edellisvuotta enemmän. Kokonaisuutena luvut ovat kuitenkin pysyneet samassa suuruusluokassa vuosia.

Syynä usein selvittämättömät ehdot

Yleensä toimenpiteen taustalla ovat asiakirjapuutteet esimerkiksi Venäjältä tuotavien eläinten kohdalla.

EU:n ulkopuolelta tulevilla eläimillä tulee olla esimerkiksi EU-lemmikkipassi ja EU-mallinen terveystodistus.

Lisäksi eläimeltä tulee löytyä muun muassa mikrosiru, raivotautirokotus ja koirilla heisimatolääkitys. Tarkemmat vaatimukset löytyvät Eviran sivuilta.

Tulliylitarkastaja Heli Lampela Tullista kertoo, että yleensä kyseessä on yksinkertaisesti se, ettei eläintä ulkomailta tuova henkilö ole ottanut kunnolla selvää, mitä eläimen tuomiseen vaaditaan.

Hän painottaa, että vastuu asian selvittämisestä on ihmisellä itsellään.

– Jos Tullissa joutuu vaikeuksiin, syy on peilissä. Säädökset voivat olla monimutkaisiakin, hän toteaa.

Matolääkkeellä suojataan marjoja

Eräs epäselvyyttä aiheuttava vaatimus on lääkitys ekinokokkoosia aiheuttavaa heisimatoa vastaan.

Vaatimus on EU:ssa Suomen lisäksi vain Maltalla, Irlannilla ja Iso-Britannialla. Taudin leviäminen halutaan ehkäistä muun muassa luonnonmarjojen käytön mahdollistamiseksi.

– Jos tauti tulee Suomeen, ei metsämarjoja voida enää Suomessa keittämättä syödä, Lampela kertoo.

Ekonokokkoosi on ihmisille vaarallinen tauti, jossa heisimadon toukat aiheuttavat sisäelimissä nesteen täyttämiä rakkuloita, hydatikystoja.

Ihmisellä kystoja muodostuu erityisesti maksaan ja keuhkoihin, mutta niitä voi tulla myös munuiaisiin ja aivoihin. 

Lisää aiheesta:

Ukrainasta pakenevat eivät voi enää tuoda lemmikkejä vapaasti Suomeen – rajaeläinlääkäri on helpottunut: "Saa hengittää vähän vapaammin"Loppu marjojen popsimiselle? Ukrainalaisten lemmikkeihin liittyy vakava uhkakuva: "Sitä ei sitten enää saada pois"Nämä tiukennetut säädökset astuvat voimaan eläinten tuonnissa vuoden alustaRicoa koulutetaan Tullin ruokakoiraksi etsimään kielletyt tuliaiset – sikaruttotapaus voi maksaa jopa kymmeniä miljoonia eurojaSadat lemmikit käännytetään vuosittain Suomen rajalta – muutamat jopa lopetetaanSuunnitteletko lemmikin tuontia ulkomailta? Säädösten rikkomisella voi olla karut seuraukset
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 11:46
    Sää

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä