Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sadan naisen raati vastasi ikuisuuskysymykseen peniksen kokoon liittyen – "Jotkut miehet eivät ymmärrä..."

Shutterstock
Julkaistu 22.08.2018 20:59

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Murehditko peniksesi kokoa? Pelkäätkö, ettet riitä kumppanillesi? Miehille suunnattu sivusto otti selvää sadan naisen mielipiteestä aiheeseen liittyen. 

Yllä olevalla videolla pohditaan, mikä on yleisin ongelma seksissä.

Peniksen koon merkitys herättää usein paljon keskustelua. Onko sillä mitään merkitystä? Tai jos onkin, niin kumpi on tärkeämpää: pituus vai paksuus? Asiaan on ottanut kantaa muun muassa aikuisviihdetähti Asa Akira.

Kumpi sitten on oikeasti tärkeämpi ominaisuus naisten mielestä? Miehille suunnattu Men's Health -sivusto päätti ottaa selvää ja kysyi asiaa sadalta 18–71-vuotiaalta naiselta. Kysely kohdennettiin nimenomaan naisille, jotka myös harrastavat miesten kanssa seksiä.

"Paksuus ja pituus eivät merkitse, jos..."

Kahdesta ominaisuudesta puhuttaessa sadan naisen joukosta ylivoimainen enemmistö, 70 prosenttia, liputti peniksen paksuuden puolesta. Vain 18 prosenttia naisista oli sitä mieltä, että pituus olisi peniksessä merkittävämpi ominaisuus.

LUE MYÖS:  Miltä erilaiset penikset tuntuvat seksin aikana – huomaako eroa? Naiset vastaavat

Huomioitavaa kuitenkin on, että 12 prosenttia kyselyyn vastanneista sanoi, ettei peniksen koko ole millään lailla merkittävä asia heille. 

– Peniksen paksuus ja pituus ovat vähemmän tärkeitä asioita kuin miehen kyky kuunnella, mikä tuntuu hyvältä hänen kumppaninsa mielestä. Paksuus ja pituus eivät merkitse, jos käytät aikaa esileikkiin ja hänen lämmittelyynsä, vakuuttaa myös psykoterapeutti ja kliininen seksologi Kristie Overstreet Men's Healthille.

Kumpikaan ominaisuus ei painanut aiemmassa tutkimuksessa

Myös esimerkiksi vuonna 2015 The Journal of Sexual Medicine -lehdessä samasta aiheesta julkaistun tutkimuksen tulokset painottuivat muihin asioihin kuin peniksen kokoon. Tutkimustulokset paljastivat nimittäin, että naisille tärkein ominaisuus kumppanin peniksessä on sen ulkonäkö kaiken kaikkiaan.

Toiseksi tärkeimpänä asiana naiset pitivät tutkimuksen mukaan häpykärvoituksen ulkomuotoa. Näiden kahden tärkeimmän ominaisuuden taakse jäivät siittimen ihon kunto, peniksen paksuus ja terskan muoto. Vasta näiden ominaisuuksien jälkeen tuli peniksen pituus.

"Jotkut miehet eivät ymmärrä..."

seksi, suuseksiHyvä suuseksi on monelle naiselle tärkeä osa tyydyttävää seksikokemusta.Shutterstock

Jos oman varustuksen koko kuitenkin vaivaa, kannattaa pitää mielessä, että suurin osa naisista tarvitsee joka tapauksessa klitoriksen stimulaatiota orgasmin saavuttamiseksi. Tähän suuseksi on oiva keino.

– Jotkut miehet eivät ymmärrä, että suurin osa naisista saa orgasmin klitorista stimuloimalla tai klitoriksen stimulaation ja yhdynnän yhdistelmällä. He luulevat, että peniksen käyttäminen katuporan tapaan on parasta. Se ei toimi, etenkään niiden kohdalla, joilla ei ole niin iso kuin he haluaisivat, Overstreet muistuttaa.

"Yksikään koko ei ole paras"

LUE MYÖS:  Mies, haluaisitko kestää pidempään sängyssä? Pornotähti paljastaa, miten oikeasti kannattaa toimia

Loppujen lopuksi on hyvä muistaa, että jokaisella naisella on oma, henkilökohtainen mieltymyksensä.

– Yksikään peniksen koko ei ole "paras", ei peniksissä ole hierarkiaa. Joillekin iso ja paksu on ihanteellinen, mutta toisille ei välttämättä, muistuttaa seksologi Emily Morse Men's Healthille.

Morse muistuttaa, että tyydyttävällä seksillä ei ole niinkään tekemistä peniksen koon kanssa, mutta sitäkin enemmän kaikkien muiden, yhdyntää ympäröivien asioiden kanssa.

LUE MYÖS: Miksi niin moni mies ei löydä klitorista? Miehet vastaavat

Lähteet: Men's Health, Refinery29

***

8:10Iso O - matka hekuman huipulle

Lisää aiheesta:

Tällainen on yhteys nenän koon ja peniksen pituuden välillä – jo miljoonat nähneet lääkärin hittivideonPariskunnat pistettiin selvittämään, onko peniksen koolla oikeasti väliä – tämä oli tulosSeksiasiantuntija ottaa kantaa iänikuiseen kokokeskusteluun: Tästä syystä vaikuttavinkaan penis ei välttämättä tee vaikutusta makuuhuoneessaSeksivalmentajan vastaukset yllättävän yleisiin seksikysymyksiin – näitä ihmiset eivät lakkaa ihmettelemästäOletko mestari sängyssä? Nämä kolme ominaisuutta tekevät sinusta taitavan rakastajan6 syytä, miksi pienempään penikseen kannattaa olla tyytyväinen
Seksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Seksi ja parisuhde
  • ke06:27
    Halloween

    Tiesitkö? Vuoden yksinäisin päivä lähestyy – ainakin amerikkalaisille

  • 26.10.15:15
    Miehet

    Tätä moni mies toivoo, muttei uskalla pyytää – "Ei olla hiffattu kääntää rooleja toisinpäin"

  • 26.10.11:35
    Miehet

    Seksuaaliterapeutilta painava viesti: Miehet opetelkaa sanomaan "opeta mua"

  • 25.10.20:45
    Seksuaalisuus

    Voimakas orgasmi ilman erektiota – harva tietää, miten se on mahdollista

  • 25.10.19:15
    Miehet

    Joonas Pesonen kirjoitti seksitietokirjan unohdetuille miehille: "Orgasmikuilu kiinni"