Presidentti Stubb kertoo saaneensa Ukrainan sodasta tietoa Ukrainan tiedustelupalvelulta.
Presidentti Alexander Stubb ja hänen puolisonsa Suzanne Innes-Stubb evakuoitiin pommisuojaan maanantai-iltana Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa.
Stubbin mukaan evakuointi on suhteutettava ukrainalaisten arkeen.
– Tämä on heille jokapäiväistä. Tilanteessa ei ollut mitään dramatiikkaa. Olimme suojassa 15 minuuttia ohjeistusten mukaan, Stubb sanoo.
– Edellisenä iltana, kun istuimme syömässä illallista Sofian kirkon kupeessa presidentti [Volodymyr] Zelenskyin ja muutaman muun päämiehen kanssa, oli sama ilmahälytys päällä.
Tuolloin tunnelma oli Stubbin mukaan oikein turvallinen, sillä Zelenskyi soitti puhelun ja kysyi mikä on tilanne.
– Meidän ei tarvinnut siitä lähteä minnekään, Stubb sanoi.
Stubb vietti Ukrainassa 48 tuntia ja saapui suurlähettiläspäiville suoraan Ukrainasta. Ukrainassa vietettiin viikonvaihteessa itsenäisyyspäivää.
Lue myös: Stubb kertoi, mitä Suomi tekee Venäjän kanssa sodan jälkeen
Tietoja Ukrainan tiedustelulta
Stubbin mukaan Ukraina on sodassa "niskan päällä".
– Sen sain hyvin selkeästi todennettua Ukrainan tiedusteluviranomaisten briiffissä (esitelmässä), Stubb sanoi.
Stubb ei tarkentanut, millaisia väitteitä sodan kulusta Ukrainan tiedustelu hänelle esitti. Viime syksystä lähtien Ukraina on pystynyt merkittävästi lisäämään pitkän kantaman hyökkäyksiään Venäjälle.
