Sebastien Ogierin voitto Meksikossa pisti huhut liikkeelle. Ogier nappasi kauden toisen voittonsa yhtä monessa rallissa ja johtaa MM-sarjaa, vaikkei ranskalaista nähtykään Ruotsin MM-rallissa helmikuussa.
Kahdeksankertainen mestari ilmoitti Meksikossa, että on mukana myös kauden seuraavassa osakilpailussa huhtikuussa Kroatiassa.
Ogierin alkuperäinen suunnitelma on ajaa 6–7 MM-rallia tällä kaudella, mutta menestys saattaa nostaa nälkää. Lisäämällä muutaman lisäkilpailun ohjelmaansa voisi Ogier taistella jälleen jopa mestaruudesta.
– Kokemus vain puhuu puolestaan. Hän on edelleen älyttömän vahva, vaikka ei aja kaikkia kisoja. Hänellä on edelleen kapasiteettia ajaa maailmanmestaruudesta. Tietysti tässä vaiheessa hänen ei enää tarvitse todistella mitään, koska vyöltä löytyy jo kahdeksan mestaruutta, Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala kommentoi MTV Urheilulle.
LUE MYÖS: Kommentti: Rallin MM-taisteluun ilmestyi kutsumaton vieras – Sébastien Ogier paljasti korttinsa poikkeuksellisella ratkaisullaan
LUE MYÖS: Yksi asia jäi kaivelemaan Kalle Rovanperää – syy harmitukseen oli suoraan nähtävissä: "Aika paljon piti sen takia höllätä"
Latvala ei kuitenkaan poissulkenut, etteikö Ogierin kisamäärää voisi nostaa.

