Sébastien Ogier sai ralliasiantuntijan hämilleen – "Jos hän on noin laskelmoiva…"

Sébastien Ogier on tehnyt hirmujälkeä MM-rallissa myös osa-aikaisena kuskina.
Sébastien Ogier on tehnyt hirmujälkeä MM-rallissa myös osa-aikaisena kuskina. 2024 Getty Images
Julkaistu 08.07.2025 06:18
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Sébastien Ogierin ratkaisu ajaa Suomen MM-rallissa heinä-elokuun vaihteessa veti MTV Urheilun asiantuntijan Jari Ketomaan hämilleen. 

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Viron MM-ralli 17.–20.7.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Ogier, 41, ilmoitti kesäkuun alkupuolella Sardinian MM-rallissa ottamansa voiton varmistuttua, ettei aio ajaa Viron osakilpailussa heinäkuussa, vaan pitää kesäloman juhannuksen jälkeen kalenterissa olevan Kreikan kisan jälkeen. 

Päätös piti ilmoittautumisen määräaikaan saakka. Sen jälkeen Ogier oli Kreikassa toinen aiemmin ottamiensa kolmen ykköstilan ja yhden kakkospaikan jatkoksi. MM-sarjassakin hän on toisena, vain yhdeksän pisteen päässä Toyota-tallikaveristaan Elfyn Evansista, vaikka jätti alkukaudella Ruotsin ja Kenian reissut välistä. 

Lue myös: Kommentti: Sébastien Ogier lähetti painavan viestin – poikkeuksellinen kuva julki

Viro-päätös kielii sitä, ettei Ogier aio jahdata tällä kaudella Sébastien Loebin ennätystä sivuavaa yhdeksättä MM-titteliä. Hän myös julkaisi sosiaalisessa mediassa tunteikkaan perheonnea pursuvana kuvan tapaamisestaan poikansa kanssa. 

Mutta sitten Ogier pudotti yllätysuutisen. Hän osallistuu Suomen MM-ralliin, jota ei voi pitää ranskalaisen suosikkikisoina, vaikka hän on voittanut siellä 2013 ja 2024 – vuosi sitten Kalle Rovanperän epäonnisen ulosajon seurauksena. 

– Mitä siinä on taustalla? Jari Ketomaa hämmästelee. 

Ketomaa ihmettelyn ymmärtää. Toyotalla on erittäin tukeva johto Hyundaihin valmistajien MM-sarjassa, joten sillä ei ole nyt vuoden takaista hätää suurmestarin palveluille. 

– Toisaalta Suomi on yksi tärkeimpiä tapahtumia koko kalenterissa Toyotalle, joten voi olla, että talli on pyytänyt häntä mukaan. 

Juttu jatkuu videon alla. 

7:47imgMM-rallin vakavat ulosajot: Miten kuljettajat reagoivat ja palautuvat?

Lue myös: MM-ralliin väläytettiin hurjaa kieltoa – "Joutuisi menemään ihmisoikeuskysymyksiin"

Lisäksi Ogier sanoi Sardiniassa, että "poikani on minulle arvokkaampi kuin yhdeksäs mestaruus".

Kaikesta tästä huolimatta Suomi-päätös sai Ketomaan ajattelemaan Ogierin mahdollista mestaruustavoitetta. 

– Tämä jättää ehdottomasti kysymysmerkkejä ilmaan. Ajaako hän sittenkin mestaruudesta, jos saa Suomesta hyvän tuloksen?

Lähtöpaikka paranee

Virossa Ogier olisi osallistuessaan startannut toisena, mikä olisi ollut ihan kelpo paikka kyseisillä sorateillä. Ranskalaisen poisjäänti tietää kuitenkin sitä, että ainakin Hyundain Ott Tänak tulee Virossa valtavalla todennäköisyydellä Ogierin ohi MM-sarjassa. Rovanperä on 24 pisteen päässä, joten suomalainenkin ohittaa Ogierin, jos onnistuu hyvin suosikkirallissaan. 

Tämä tietäisi Ogierille lähtöpaikkaa 3–4 Suomeen perjantaipäivälle. Se olisi oiva paikka iskeä.

Ketomaa jatkaa ajatusta. Suomen jälkeen kalenterissa ovat Paraguayn ja Chilen sorarallit, joihin Ogier saisi ne ajaessaan todennäköisesti starttipaikan 2–4. Tämän jälkeen Ogier saattaisi päästä loistoasemista Euroopan ja Japanin asvalttiralleihin. Ja kauden päätöskisa Saudi-Arabiassa on kaikille uusi. 

– Siellä voi Ogierin kokemuksella olla ihan valtava merkitys, kun kyseessä on uusi kisa kaikille. 

Lue myös: Rallijytky: Kalle Rovanperälle uusi tallikaveri

Ketomaan väläyttämässä yhtälössä on erittäin monta jos-sanaa, mutta asiantuntija alkaa olla kallellaan siihen ajatukseen, että Ogier taistelee vielä tittelistä. Toyotan nykyauto ja Hankookin renkaat ovat istuneet niin kivasti suurmestarin käsiin.  

– Jos hän on noin laskelmoiva… mutta toisaalta hänellä ei ole mitään hävittävää, niin hän voi laskelmoida. 

– Kyllä tämä jättää sellaisen fiiliksen, että Ogierilla saattaa sittenkin olla halua taistella siitä yhdeksännestä maailmanmestaruudesta. Tämä asetelma tekee loppukaudesta todella mielenkiintoisen, Ketomaa summaa. 

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli