Tutkimus väittää, että huonolla hampaiden pesulla ja ennenaikaisilla syöpäkuolemilla on selvä yhteys. Tutkijat löysivät yllättävän yhteyden kun huomasivat, että plakista ja karieksesta kärsivät syöpäpotilaat saattoivat kuolla jopa 13 vuotta odotettua aikaisemmin.
Henkilöt, joiden hampaissa on selvästi eniten bakteeripeitettä saattavat kuolla syöpään ennenaikaisesti jopa 80 prosenttia suuremmalla riskillä. Keskeinen iensairauksien syy on plakki, ja tutkijat kertovat että sen aiheuttamat tulehdukset ja infektiot johtavat ennenaikaiseen kuolemaan viidestä syöpätapauksesta yhdessä.
Ientulehdus aiheuttaa pahanhajuista hengitystä, vertavuotavia ikeniä ja näin ollen liudan muita tulehduksia, kun bakteerit pääsevät pesiytymään hampaiden ja ienrajan väliin. Huonot hampaat on myös yhdistetty muihin kroonisiin terveysongelmiin kuten sydänsairauksiin.
Ikenissä olevat bakteerit pääsevät nimittäin helposti leviämään myös verenkiertoon ja aiheuttamaan muita oireita.
Ruotsalaistutkimuksessa arvioitiin seurattiin 1390 satunnaisesti valitun 30-40-vuotiaan naisen ja miehen terveyden kehitystä vuodesta 1985 alkaen. Vuoteen 2009 mennessä 58 tutkituista oli kuollut, ja kuolemantapauksista 35 johtui syövästä.
Naisten olisi voitu odottaa elävän 13 vuotta mitattua aikaa pidempään, ja vastaava luku miehillä oli 8,5 vuotta.
Osallistujilta mitattiin myös plakki-indeksi, joka oli ennenaikaisesti kuolleilla korkeampi kuin eloon jääneillä.
(MTV3)
Lähde: Daily Mail
Uusimmat
-
22:29
Suomen kiekkolegendalle upea tunnustus – teki suomalaista lajihistoriaa
-
22:06
Sjeverodonetsk kaatui – mitä Putin aikoo seuraavaksi? – "Sotilaidemme kyvykkyydellä pian koko Luhanskin alue vapautetaan"
-
22:00
Hailey Bieber oikeuteen – yritti ostaa kosmetiikkamerkkinsä nimen oikeuksia jo neljä vuotta sitten
-
21:57
Eduskunta hyväksyi seksuaalirikoslainsäädännön uudistuksen
-
21:56
Pelottava tilanne Wimbledonin tennisturnauksessa – pelaajalta nopea reagointi
-
21:00
Vappu Pimiä romanttisissa yhteiskuvissa puolisonsa kanssa: "Juhannusheila jo 12 vuoden ajan"
-
20:58
Venäjä tehnyt ohjusiskun ukrainalaiseen kauppakeskukseen, sisällä yli tuhat ihmistä – "Sotarikos ja rikos ihmisyyttä vastaan"
-
20:55
Japani murskasi Suomen toisella puoliajalla – tylyt lukemat Turun illassa
-
20:51
Etelä-Afrikassa tutkitaan merkillistä tapausta: 21 teiniä löydettiin kuolleina baarista, uhreilla ei ole näkyviä vammoja
-
20:45
Yleisurheilutähden tyly temppu sai somen raivoamaan – vastaa nyt kritiikkiin: "Te vain ajattelette, että minun tulisi pitää turpani kiinni"
-
20:41
Jopa 1 000 kilometrin ajomatka yhdellä latauksella? Kiinalainen akkujätti väittää rikkovansa ennätyksiä uudella teknologiallaan
-
20:19
Puffet-jäätelön keksissä on yksi seikka, joka ihmetyttää suomalaisia vuodesta toiseen – faktat hittituotteesta
-
20:14
Aitajuoksija mukiloitiin ennen kisaa – venyi silti käsittämättömään tulokseen
-
20:07
Venäläiset ohjukset osuivat ostoskeskukseen Ukrainassa, sisällä yli tuhat ihmistä – MTV seuraa sotaa
-
20:05
Yrittäjä pitää kesälomaa, jos se on mahdollista – "Lomien lyhyys ei välttämättä tarkoita, että yrityksellä menee huonosti"
-
19:57
Olkiluoto 1:n reaktorista poistetaan vioittunutta polttoainetta – TVO: Ei vaaraa ihmisille tai ympäristölle
-
19:53
Stoltenberg: Sotilasliitto Nato moninkertaistaa korkean valmiuden joukkojensa määrän
-
19:48
Miten sveitsiläinen turisti pärjäilee teltassaan Suomessa yli 32 asteen helteillä?
-
19:30
Helmi Loukasmäki vieraili Dannyn vaatekaapilla – poseeraa takissa, joka kuvattiin iskelmätähden päällä vuonna 2000
-
19:06
Nuori mies katosi Iisalmen satamassa – kaverit löysivät hukkuneena rantavedestä
-
Lataa lisää