Ruotsissa myrsky on nimeltään Johannes, ja Suomessa se on saanut nimekseen Hannes.
Yli puolta Ruotsia riepottelee lauantaina Johannes-myrsky, jonka vuoksi Ruotsin ilmatieteen ja hydrologian laitos SMHI on antanut suureen osaan maata säävaroituksia.
Hurjimmaksi sään on ennustettu muuttuvan Västerbottenin korkeilla alueilla, missä puuskat voivat yltyä hirmumyrskylukemiin. Jo aamulla alueella tuli sankasti lunta. Stekenjokkin mittausasema on aivan omaa luokkaansa.
– Siellä kylissä tuulee jopa 47 metriä sekunnissa, joten kyseessä on myrsky hurrikaanipuuskineen, sanoo TV4:n meteorologi Peter Kondrup.
TV4:n toimittaja Marcus Noterius oli paikan päällä Lofsdalenissa, jossa tuuli puuskissa noin 34 metriä sekunnissa.
– Tuuli tulee ja menee. Välillä se on hieman tyynempi, mutta sitten puuskat tulevat ja sitten se todella voimistuu. Olen nähnyt kaatuneita puita, irtonaisia esineitä lentämässä ympäriinsä ja roskiksia on kaatunut, Noterius kommentoi puhurin keskellä.
Kondrupin mukaan näin laajoilla alueilla säävaroituksia ei ole annettu Ruotsissa pitkään aikaan. Yli puolet Ruotsista on saanut oranssin tai keltaisen säävaroituksen.
– Täällä tuulee todella kovaa, joten talot tärisevät. En ole koskaan kokenut mitään vastaavaa, sanoi TV4:n työntekijä Funäsdalenista.Ruotsin liikenneviranomainen on pyytänyt ihmisiä olemaan matkustamatta myrskyalueilla, jos liikkeelle lähteminen ei ole ehdottoman välttämätöntä. Myrskyn on ennakoitu aiheuttavan häiriöitä liikenteessä, ja esimerkiksi junaliikennettä on ainakin Åren ja Östersundin välillä peruttu jo etukäteen. Myös laivaliikennettä on peruttu tai lähtöjä viivästetty sääolosuhteiden vuoksi.Myrskyn on ennustettu olevan ohi Ruotsissa iltapäivään mennessä. Myrsky liikkuu Ruotsin yli Suomeen, jossa se on saanut nimekseen Hannes.