Norja ja Venäjä hallitsivat odotetusti miesten hiihtoviestiä Lillehammerin maailmancupissa sunnuntaina. Sen sijaan Ruotsin suoritus sai osakseen kovaa kritiikkiä.
Voiton viestissä vei Norja, kun Johannes Hösflot Kläbo kukisti Venäjän kakkosjoukkueen ankkurin Sergei Ustjugovin loppukirissä. Norjan kakkosjoukkue oli kolmas ja Venäjän ykkösjoukkue neljäs.
LUE MYÖS: Suomelta karmea romahdus viestissä – Iivo Niskanen paineli loistovauhtia
Vain sekuntien erolla maaliin tulleiden Venäläisten ja norjalaisten jälkeen muut tulivat kaukana takana. Italia oli viides lähes minuutin kärjestä. Ruotsi oli Italian kannassa kuudes.
Kisan jälkeen Ruotsin ykkösjoukkuetta enemmän puhutti kuitenkin maan kakkosjoukkue, joka jätti leikin kesken kolmannen osuuden jälkeen. Syy: hiihtäjien puute.
Aftonbladetin mukaan Olof Jonsson oli jo matkustanut Norjasta kotiin, eikä hiihtäjiä riittänyt kahteen täyteen joukkueeseen. Tästä huolimatta ruotsalaiset lähtivät kisaan mukaan, mikä aiheutti närää ainakin Norjan ja Venäjän joukkueissa.
– Se on surullista, itse asiassa jopa pelottavaa nähtävää. Olemme Norjassa, ajomatka tänne on lyhyt, joten en ymmärrä, miksei Ruotsilla ole enempää hiihtäjiä täällä, voittoisan Norjan joukkueen kakkososuuden hiihtänyt sanoi mukaan.

