Urheilijan asema suhteessa lajiliittoihin on herättänyt paljon keskustelua viime päivinä. Suomen Urheiluliiton valmennusjohtaja Kari Niemi-Nikkola ei koe, että yleisurheilijat joutuvat liiton riistämäksi.
Viime aikoina keskustelu yksilöurheilijoiden toimeentulosta on käynyt vilkkaana. Jari Sarasvuo kritisoi hiljattain Ilta-Sanomien haastattelussa rajusti lajiliittoja, jotka 55-vuotiaan liikemiehen mukaan imevät urheilijat kuiviin, eivätkä tue urheilijoita tarpeeksi.
SUL:n valmennusjohtaja Kari Niemi-Nikkola ei itse allekirjoita Sarasvuon väitettä siitä, että lajiliitot riistäisivät urheilijoita – ainakaan yleisurheilussa.
– Itse en koe, että riistää. Uskallan vakavasti luottaa siihen, ettei urheilijat eivät yleisurheilussa näe sitä sillä tavalla. Liitto yrittää parhaansa mukaan tukea urheilijoita. Meillä on tällä hetkellä kahden minuutin valmennusbudjetti, josta reilu miljoona menee suorina urheilijatukina. Kyllä se aika kohteeseen menee, Niemi-Nikkola vastaa MTV Uutiset Livessä.
LUE MYÖS: Suomen yleisurheilupomolta lupaava viesti Antti Ruuskasesta – "Uskon siihen ilman muuta"
Niemi-Nikkola painottaa, ettei urheilijat voi sokeasti nojautua tulojen suhteen vain lajiliittoihin. Yksilöurheilijalla on myös itse vastuu omasta toimeentulostaan, vaikka Urheiluliitto tukea urheilijoille mielellään antaakin.

