Raivokas äiti kohtasi lapsensa kiusaajan – hermojen menettäminen tallentui videolle: "Koskepa poikaani vielä kerran..."

Kiusaajan kuvaama video osoittaa, miten hänen uhrinsa äiti uhkaili häntä kovasanaisesti.
Muiden muassa Daily Mail sekä The Sun kertovat brittiäidin kohdanneen poikansa kiusaajan lontoolaisen supermarketin ulkopuolella. Twitterissä jaetulla videolla näkee ja kuulee selkeästi äidin raivon.
Aluksi kiusaaja sanoo äidille, ettei tämä voi koskea häneen. Vimmainen äiti ottaa hattunsa pois, sitoo hiuksensa kiinni ja kysyy pojalta haastavasti, tietääkö lapsi, kuka hän on.
– Etkö? Olen [lapsen] äiti, pelkuri, nainen sanoo uhkailevaan sävyyn.
– En aio lopettaa sinun lähestymistäsi. Koskepa poikaani vielä kerran ja revin v*tun naamasi irti. Revin äitisi naaman irti, isäsi naaman irti, hän jatkaa.
Kovasanainen äiti varoittaa kiusaajaa koskemasta poikaansa vielä kerrankin tai tapahtuu karmeita.
– En koske, pojan kuulee sanovan videolla.
Somekansa tukee raivostunutta äitiä
Jos video ei näy, voit katsoa sen tästä.
London Streets -sivuston Twitterissä jakama video on tätä kirjoittaessa kerännyt yli 49 000 katselukertaa. Moni videota kommentoinut ymmärtää kiusatun lapsen äidin vihan. Vastaavaa raivoa ei syty aivan pienestä, eikä vanhemmista usein tunnu, että koulu tekee kaikkensa kiusaamisen estääkseen.
– Kun hän otti hattunsa pois ja sitoi hiuksensa kohdatakseen tämän pojan, tiesin tämän kiusaajan tehneen jotain todella pahaa. Jotkut lapset tarvitsevat kunnon shokin seuraukseksi teoistaan, eräs kommentoi.
– Kiusaajat ymmärtävät vain yhtä kieltä, toinen kirjoittaa.
Kaikilta ymmärrystä ei kuitenkaan heru. Selvän vähemmistön mielestä äidin olisi pitänyt kohdata kiusaaja aikuismaisen asiallisesti eikä sortua itse kiusaamaan.
– Luultavasti olisi parempi etsiä pojan koti ja käydä aikuismainen keskustelu siitä, mitä tapahtuu, eräs Twitter-käyttäjä kommentoi.
Kiusaamisesta kannattaa kertoa koululle
Suomen peruskouluissa kiusataan toistuvasti jopa yhtä lasta kymmenestä, kertoo Mannerheimin Lastensuojeluliitto verkkosivuillaan. Jos vanhempi saa tietää lastaan kiusattavan, hänen kannattaa ottaa yhteyttä opettajaan ja keskustella asiasta.
Kouluissa on olemassa toimintamallit, joilla kiusaamiseen voidaan puuttua. Yleensä kiusaamista lähdetään selvittämään kiusaajan ja uhrin tapaamisella. Molempien kanssa keskustellaan erikseen ja sitten yhdessä.
Vanhempien ja koulun yhteistyötä tarvitaan, jotta kiusaaminen varmasti loppuu. Vanhemman tulee tukea kiusattua lastaan ja rohkaista tätä puolustamaan henkistä ja ruumiillista koskemattomuuttaan.
Lähteet: London Street/Twitter, Daily Mail, The Sun, MLL 1 &2
Uusimmat
-
23:52
Euroopan pörssit päätyivät alamäkeen korkohuolien keskellä
-
23:44
Demarit suivaantuivat Vapaavuoren Marin-kritiikistä: "Helsingin pormestari taitaa kokea piston sydämessään"
-
23:02
Näin Veikkauksen rahat jaettaisiin jatkossa yhdistyksille – työryhmä siirtäisi rahapelirahojen jakamisen selvemmin poliitikoille
-
22:55
Matias Maccelli alusteli, Juhamatti Aaltonen päätti illan tyylillä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:48
Kalle Rovanperä taisteli kehnojen säätöjen kanssa – "Hävisimme aika paljon"
-
22:43
Donald Trump nousee jälleen parrasvaloihin – tätä asiantuntijat ennakoivat tapahtuvan Trumpin puhuessa seuraajilleen
-
22:37
Jari-Matti Latvala pettyi Toyotan avauspäivään – "Tiesin, että takkiin tulee"
-
22:27
Teemu Sunisella liian suuri kalustoero kärkikuskeihin – "Ei täällä ole ketään, joka on ajanut samalla autolla kovempaa"
-
22:15
Alfa Romeo fiilisteli uudella F1-autollaan – tältä Kimi Räikkösen tuleva työkalu näytti radalla
-
22:15
Britannian korkein oikeus ei anna Syyriaan lähteneen Isis-vaimon palata – ei enää minkään maan kansalaisuutta
-
22:07
Pelicansin kone meinaa yskähdellä – Tommi Niemelältä tyhjentävä niputus
-
21:44
Häikäisevä näky: Miehet kipusivat pilvien yläpuolelle kuvaamaan maisemia – "Miten taianomainen aamu"
-
21:40
Kärpät jätti kylmänviileästi kolme tähtipelaajaa huilaamaan – nuorten MM-hyökkääjä taas esillä
-
21:30
Ministeriö ojentaa Etelä-Suomen avia koronarajoituksista: Asiakasmäärää ei rajata vaan kuntosalit laitetaan säppiin
-
21:21
Uniikkia kuvaa Ilkka Herolan hopeajuhlista! MM-kulisseista napattu video paljastaa upean hetken
-
21:17
Kalle Rovanperä näytti avauspäivän päätteeksi hapanta naamaa – asiantuntijan arvio ei tiedä suomalaiselle hyvää
-
21:15
Matias Maccellin show ei riittänyt mihinkään – SM-liigan TV-ottelussa hurjat maalikarkelot
-
21:10
Poliisin jengiläisiä suojelevat salauskäytännöt hämmentävät – rikostoimittaja: aiheuttaa ison ongelman
-
21:01
Käyvätkö miehet strippibaareissa muuten kuin polttareissa? Miehet vastaavat: "Aikansa elänyt konsepti"
-
21:00
14 vuoden odotus ohi! Ilkka Herolalta terveiset edellisille MM-sankareille Hannu Manniselle ja Anssi Koivurannalle – "Pahoittelut siitä"
-
Lataa lisää