Lasta kiusataan koulussa, miten asiaan pitäisi puuttua? Asiantuntijat tietävät, ettei ongelmaan ole täsmälääkettä: "Usein on vaikeaa nimetä yhtä pahiskiusaajaa"
Kiusaaminen on valitettavan yleinen ongelma, johon puuttumiseen ei ole täsmälääkettä, toteavat asiantuntijat. Kiusaamista tapahtuu kaikissa kouluasteissa ja kaikenlaisissa yhteisöissä.
Kiusaamisen ehkäisemiseksi on esitetty toisinaan koviakin keinoja, kuten kiusaajan siirtämistä toiseen kouluun. Asiantuntijoiden mukaan tämä ei kuitenkaan ole ongelmatonta.
– Usein ryhmässä on vaikeaa nimetä yhtä pahiskiusaajaa, koska koko ryhmä on mukana toiminnassa, toteaa Turun yliopiston psykologian professori Christina Salmivalli.
Kiusaaminen ei saa olla palkitsevaa
Asiantuntijoiden mukaan on tärkeää pystyä puuttumaan kiusaamiseen niin, että ei tule samalla palkinneeksi kiusaavaa lasta. Esimerkiksi jälki-istunnon antaminen saattaa tuntua lapsesta käänteisesti jopa palkitsevalta rangaistuksen sijaan.
Asiantuntijat penäävät kiusaamisen ehkäisemisessä jo olemassa olevien keinojen tehokkaampaa käyttöä.
– Kiusatuksi tulleet usein sanovat, ettei kiusaamiseen puututtu tarpeeksi.
Kiusaaminen on myös geeneissä
Miksi sitten jotkut kiusaavat ja osa joutuu kiusatuksi? Kiusaamisesta tehdyn tutkimuksen valossa kiusaaminen on osittain geneettistä. Yksi kiusaamista selittävä ominaisuus on henkilön aggressiivisuus, joka on periytyvä ominaisuus.
Helsingin yliopiston erityispedagogiikan dosentti Lotta Uusitalo-Malmivaara sanoo, että kiusaamista tulisi ennaltaehkäistä panostamalla toisia kunnioittavaan kasvatukseen.
Lapsia tulisi kannustaa näkemään kaikissa ihmisissä arvostettavia ja kunnioitettavia piirteitä. Kiusaamisen ehkäiseminen ei ole vain kodin tai koulun tehtävä.
– Vanhempien, opettajien ja harrastusporukoiden pitäisi yhdessä vahvistaa lasten keskinäisiä suhteita, Uusitalo-Malmivaara sanoo.
Lue myös:
Uusimmat
-
23:37
Kemianteollisuuden ja Teollisuusliiton työehtosopimuksista neuvottelutulos
-
23:30
Sääpalvelu havaitsi Kiinan "vakoilupallon" Kansasissa: Julkaisi kuvat tviitissä
-
23:07
Reid Gardiner otti maalipörssin haltuunsa, Henrik Haapala avasi umpitukossa olleet hanat – katso SM-liigakierroksen kaikki osumat
-
22:38
Metsäpalot riehuvat Chilessä – useille alueille julistettu hätätila
-
22:26
Anton Levtchi heti pisteille paluuottelussaan – Tappara-faneilta lämmin ele
-
22:20
Tässä ovat vuoden 2022 Emma Gaalan voittajat!
-
22:17
JYPille kohtalokas kömmähdys SM-liigassa – Jukka Rautakorpi ei voinut kuin manata
-
22:08
TPS-päävalmentaja Jussi Ahokas pettyi rajusti
-
22:02
Ilves sai vihdoin hanat auki – Antti Pennanen joutui toteamaan: "Tulos on iso pettymys"
-
21:55
Tässäkö 60-vuotias mies? Kehonrakennuslegenda sai testistä mykistävän tuloksen
-
21:51
Kärppien ja Jukurien tiet vievät eri suuntiin – Teemu Turunen vahvassa pistevireessä
-
21:35
Päihtynyt kuljettaja kaahasi poliisia pakoon vaarallisesti Turussa: Osui sivullisten autoihin ja ajoi kolarin sillalla
-
21:33
Aleksandr Bolshunov yritettiin saada mukaan MM-kisoihin – tällainen oli FIS:n vastaus
-
21:24
Yhdysvallat toimittaa Ukrainalle pommeja, jotka ulottuvat tuplasti Himarseja pidemmälle – MTV seuraa sotaa
-
21:12
Ilvekselle yllätystappio ja nihkeä seuraennätys, jumbo-SaiPalle ruma selkäsauna – näin SM-liigassa pelattiin perjantaina
-
20:55
Cristiano Ronaldo iski ensimmäisen maalinsa Saudi-Arabiassa – jalkapallofanit riemastuivat mediajätin julkaisusta
-
20:46
EU-maat sopuun venäläisen dieselin hintakatosta
-
20:44
Tutkijat asensivat rotalle ihmisen "miniaivot" – vaikutus oli mielenkiintoinen
-
20:17
Ihminen jäänyt junan alle Joensuussa – junaliikenne viivästyi
-
20:17
Vanhemmat ihmettelivät, kun pihalle kiikutettiin ruokalähetyksiä toisensa perään – eräs oivallus paljasti syyllisen: "Silloin hoksasin"
-
Lataa lisää