Puolueiden puheenjohtajisto kohtasi toisensa puheenjohtajatentissä tiistai-iltana Porin SuomiAreenassa. Muutaman poliitikon esiintyminen kiinnitti valtiotieteen professorin ja politiikan kommentaattorin huomiot, vaikka uusia avauksia ei tentissä tehtykään ja ryhmä vaikutti "nahistelevalta, kärttyiseltä suvulta".
Uusi hallitus vakuutti puheenjohtajatentissä hyvää yhteishenkeä, vaikka yhteensovittamisen paineitakin on.
– Hallituksen sisällä on valtavia jännitteitä sen vuoksi, että se on niin vasemmistopainotteista. Li Andersonin (vas.) retoriikka ja asiasisällöt ovat hyvin vasemmistolaista, eikä Katri Kulmuni (kesk.) pystynyt eilen puolustamaan sitä, miksi keskusta on mukana hallituksessa, kommentoi valtiotieteen professori Kimmo Grönlund Åbo Akademista.
Lue myös: Li Andersson esiintyi voimakkaasti ja oli tentin "varapääministeri" – Näin Pöllöraati arvioi SuomiAreenan puheenjohtajatentin
Hän arvioi, että juuri keskustalle tärkeä maakuntauudistus oli puolueelle syy pyrkiä myös uuteen hallitukseen.
Kulmunin suoriutuminen tuli esiin myös kommentaattori Jussi Lähteen puheessa, kun hän kommentoi keskustelun sävyä.
– Uusia avauksia ei keskustelussa tullut, lähinnä keskustelu muistutti kärttyisän suvun keskinäistä nahistelua. Katri Kulmuni, jolla olisi ehkä eniten saavutettavaa ja joka on erittäin hyvä numeroissa ja asioissa ei tuossa närkästyspelissä pärjää, arvioi Lähde.